"Czy to koniec dubieńskiej mundurówki?" - reportaż Dominika Gila [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 00:35
Miniony rok był trudny dla społeczności Liceum Ogólnokształcącego w Dubience i mimo protestów zakończył się wszczęciem procedury wygaszenia placówki - jednej z pierwszych szkół mundurowych na Lubelszczyźnie, pioniera profilu straż graniczna.
Symbol LO w Dubience
Symbol LO w DubienceFoto: LO Dubienka
  • Po pięćdziesięciu latach istnienia liceum mundurowe w Dubience będzie likwidowane.
  • W latach świetności na jednym poziomie uczyło się 120 uczniów. Podczas ostatniej rekrutacji zgłosiło się tylko dziewięciu chętnych.
  • Samorząd nie ma środków na utrzymanie szkoły. To ok. 2.5 mln złotych rocznie. 

Niegdyś uznawana za najlepszą tego typu w regionie, nie przeprowadzi wrześniowego naboru, a ostatni uczniowie mają opuścić jej mury nie później niż w 2025 roku, czyli po 50 latach od utworzenia. Prowadzący ją starosta nie chciał dłużej wykładać publicznych pieniędzy na szkołę, która ma bardzo niskie wyniki w nauce i jest wybierana przez coraz mniej uczniów. Edukację w pierwszej klasie rozpoczęło dziewięciu uczniów, tylko jeden z nich pochodzi z powiatu chełmskiego.

Powiat nie chce szkoły, gmina też nie chce

Dlatego starosta zaproponował prowadzenie "mundurówki" gminie Dubienka, której podstawówka funkcjonuje w tym samym budynku co powiatowy ogólniak. Mimo przychylnego stanowiska rady wójt odmówiła podpisania porozumienia. Jest przekonana, że samorząd nie udźwignie takiego wydatku. Przed świętami Bożego Narodzenia, przy akompaniamencie protestujących uczniów, rodziców i grona pedagogicznego, radni powiatu chełmskiego niejednomyślnie uchwalili rozpoczęcie wygaszania liceum. Przeciwnicy likwidacji szkoły stworzyli też na Facebooku grupę "NIE!!! Dla likwidacji szkoły mundurowej LO w Dubience".

Protest nauczycieli, uczniów i rodziców

- Zlikwidowanie szkoły za cenę 200, no może 400 metrów drogi takiej 3,5-metrowej, bo to są takie relacje - mówi jeden z nauczycieli. Krytykuje stanowisko starosty, który radzi nauczycielom, żeby się przekwalifikowali. - Mam 59 lat i trzy fakultety, na co się teraz przekwalifikuję - zauważa. Inny z pedagogów zwraca uwagę na kryzys na granicy wschodniej i niezależnie od tego, czy uchodźców należy wpuszczać czy nie ktoś tej granicy powinien strzec. - I zamyka się w Polsce szkołę, gdzie szkoleni są ludzie, którzy mają tych granic pilnować - mówi. Odrzuca argument, że nie ma pieniędzy na prowadzenie szkoły i podkreśla, że nauka nie jest biznesem, to jest inwestycja i nigdy się na niej nie zarabiało.

Starosta chełmski Piotr Deniszczuk tłumaczy, że w szkole nie było kogo uczyć, bo chętnych było coraz mniej. Przypomina, że już raz wygaszono nabór, ale potem podjęto - błędną jego zdaniem - decyzje o przywróceniu naboru. W pierwszej klasie udało się zgromadzić dziewięciu uczniów. Wskazuje, że poziomem nauczania Dubienka odstaje od innych. - Mamy takie samo liceum w Siedliszczu, gdzie zdawalność matur wynosi 96 procent - mówi.

Gmina Dubienka nie ma pieniędzy na szkołę

Były dyrektor liceum Edward Kotowski wspomina lata świetności szkoły, kiedy jeden rocznik liczył 120 uczniów. Po ukończeniu szkoły mieli gwarancję przyjęcia do wojska. Obecny zaś sugeruje, że władzom zależało na zlikwidowaniu szkoły, bo złe opinie ukazywały się w lokalnej prasie. - Mieliśmy chętnych z tych regionów, gdzie tutejsza prasa lokalna nie docierała - ocenia. Radni podjęli decyzję, że szkoła będzie wygaszana i naukę ukończą tylko obecni uczniowie.

Wójt gminy Dubienka Krystyna Deniusz-Rosiak wyjaśnia, że gmina nie dałaby rady utrzymać szkoły, bo już ma jedną z dziesięcioma oddziałami. - My w tej chwili dokładamy około miliona do szkoły podstawowej - mówi. Wylicza, że połączenie szkół nie dałoby żadnych oszczędności, bo roczny budżet wynosi 11-14 milionów złotych, a do szkoły trzeba by dopłacić ok. 2,5 mln.

W audycji wypowiadają się też uczniowie i ich rodzice, m.in. Karolina i Magda Soboń oraz Agnieszka Niedzielska, pracownicy szkoły Marek Bałanda, Marek Celeban, lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, a także mieszkańcy gminy.

Posłuchaj
20:53 Jedynka-14-01-202-reportaż.mp3 Likwidacja szkoły mundurowej w Dubience (Reportaż w Jedynce)

 

Słuchaj także:

***

Tytuł reportażu: "Czy to koniec dubieńskiej mundurówki?"

Autor: Dominik Gil

Data emisji: 14.01.2022 r. 

Godzina emisji: 00.35

ag


Czytaj także

Odważni na co dzień. "Tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 03:25
- Jak mówiła poetka, tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono. Czasami się zdarza, że jesteśmy odważni, a kiedy indziej tchórzliwi - mówi pedagog Łukasz Ługowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt między miastem a wsią w Chełmie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 19:00
Władze Chełma zainicjowały procedurę przyłączenia do miasta kilku sołectw ościennej gminy. Celem jest pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych koniecznych dla realizacji strategicznych planów rozwojowych. Na przejętych terenach ma powstać Euro-Park, który - wg zapowiedzi - ma zapewnić kilka tysięcy miejsc pracy oraz dać silny impuls rozwojowy dla całego regionu. 
rozwiń zwiń