"Mamo, tato...". Poruszający testament ośmioletniej Małgosi [Posłuchaj reportażu]

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 12:47
Testament Małgosi to 16-kartkowy zeszyt, w którym dziewczynka prosi m.in. o to, by rodzice po jej śmierci się nie kłócili. Ośmiolatka przez pięć lat chorowała na nowotwór. Zmarła we wrześniu 2021 roku.
Małgosia Kląskała odeszła po długiej walce z chorobą
Małgosia Kląskała odeszła po długiej walce z chorobąFoto: Beenicebeelove/Shutterstock

Małgosia Kląskała po raz pierwszy trafiła do szpitala w listopadzie 2016 roku. Lekarze nie potrafili wówczas zdiagnozować choroby, mówiono nawet, że silne bóle brzucha mają swe źródło w chorobie psychicznej dziecka. Po czterech miesiącach rodzina usłyszała diagnozę, która brzmiała jak wyrok: neuroblastoma, czyli jeden z najgroźniejszych nowotworów dziecięcych. 

Testament Małgosi: przyjąć wyrok

Pierwsze leczenie trwało czternaście miesięcy i zakończyło się sukcesem. Przez rok choroba nie dawała żadnych oznak, dziecko miało nawet szansę powrotu do przedszkola. Później ból pojawił się znowu. - Znowu tydzień w szpitalu, lekarze nam tylko zmieniali leki przeciwbólowe, a ja mówiłam: zróbcie USG, to jest ten sam ból - mówi mama Małgosi. Trudno opisać szok, jaki towarzyszył bliskim dziewczynki po diagnozie. 

- Miałam ochotę rzucić się na ziemię, przykryć kocem. Wróciłam do Gosi, ona widziała, że jestem zapłakana. Widziała też inne dzieci z kabelkami przypiętymi do ciała. Podeszła do mnie, przytuliła mnie, pogłaskała i mówi: Mamusiu, będzie dobrze - opowiada pani Anna. W pewnym momencie dziewczynka zaczęła prowadzić swoją stronę na Facebooku. Była to jedna z metod poszukiwania funduszy na leczenie. Wówczas terapia w Polsce kosztowała 1 200 000 zł, a za granicą 1 700 000 zł.

Testament Małgosi: odchodzenie (nie)intymne

Gosia chętnie śpiewała i nagrywała swoje utwory, a w każdy poniedziałek publikowano jeden z nich. Osoby obserwujące stronę przyjęły ten pomysł bardzo ciepło. Właśnie za pośrednictwem tej strony dowiedziały się również o odejściu i testamencie. A testament Małgosi rozpoczyna się tak: „Mamo, tato, mimo tego, że już mnie nie ma, to chcę wam powiedzieć, że bardzo was kocham”. Dziewczynka napisała go pięć i pół tygodnia przed swoim odejściem, 16 lipca 2021 roku. Zmarła 25 września.


Posłuchaj
30:32 2022_01_11 23_10_43_PR1_Reportaz_w_Jedynce.mp3 "Testament Gosi" - reportaż Magdaleny Skawińskiej

 

Zobacz też:

***

Tytuł reportażu: "Testament Małgosi"

Autorka: Magdalena Skawińska

Data emisji: 11.01.2022 r. 

Godzina emisji: 23.10

mg

Czytaj także

Kinga Głyk, talent i skromność. Reportaż "Dama PiK" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 11:30
Kinga Głyk, uważana za najlepszą polską basistkę młodego pokolenia, od 12. roku życia występowała z ojcem (wibrafon) i bratem (perkusja) w rodzinnym zespole Głyk P.I.K. Trio.
rozwiń zwiń