"Czybrietta, czyli złota Halina" – reportaż Ewy Michałowskiej. [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:16
Halina Konopacka – jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek 20-lecia międzywojennego. W roku 1928 zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. To był pierwszy olimpijski złoty medal wywalczony przez polskiego sportowca. Była bardzo piękną kobietą – została również miss tych igrzysk.
Audio
  • "Czybrietta, czyli złota Halina" - reportaż Ewy Michałowskiej (Reportaż w Jedynce)
Halina Konopacka wykonuje rzut dyskiem na IX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku, na których zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski
Halina Konopacka wykonuje rzut dyskiem na IX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku, na których zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski dla PolskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W tym samym roku wyszła za mąż za Ignacego Matuszewskiego – znanego polityka, intelektualistę, związanego z obozem piłsudczykowskim. Kiedy wybuchła wojna, pani Halina brała udział w ekspedycji mającej na celu wywiezienie z kraju rezerwy Narodowego Banku Polskiego w złocie.

Następnie oboje wyemigrowali do USA. Halina Konopacka zmarła w 1989 roku na Florydzie. Trzy razy odwiedziła Polskę. Była nie tylko uznaną sportsmenką, ale miała również artystyczną duszę - pisała wiersze, grała na fortepianie, malowała.

Niektóre pamiątki po niej możemy oglądać w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki. W archiwach Polskiego Radia zachowało się też nagranie głosu bohaterki.

Kariera sportowa 

Karierę sportową rozpoczęła od narciarstwa. Przypadkiem, jako studentka Wydziału Filologicznego UW, trafiła do sekcji lekkoatletycznej AZS Warszawa, gdzie w 1923 roku wypatrzył ją francuski trener Maurice BaquetPrzez całą karierę reprezentowała AZS Warszawa. Uprawiała rzut dyskiem, oszczepem, pchnięcie kulą, skok w dal, skok wzwyż. W 1924 roku świętowała zdobycie mistrzostwa Polski w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, a w 1926 ustanowiła pierwszy ze swoich rekordów świata w rzucie dyskiem – 34,15 m. 

Laureatka Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej (1927-1928). Zwyciężczyni Plebiscytu "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski w latach 1927 i 1928. Działała w strukturach sportowych. Członkini Zarządu Międzynarodowej Federacji Sportów Kobiecych, prezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Kobiet.

Posłuchaj
28:10 jedynka-18-01-2020-reportaż.mp3 "Czybrietta, czyli złota Halina" - reportaż Ewy Michałowskiej (Reportaż w Jedynce)

 

Słuchaj także:

***

Tytuł reportażu: "Czybrietta, czyli złota Halina"

Autorka: Ewa Michałowska

Data emisji: 18.01.2022 

Godzina emisji: 23.20

ag


Czytaj także

"Fotografia pamięta" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 13:04
Anna Beata Bohdziewicz studiowała archeologię polską, a następnie etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1974-1980 pracowała w Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów, początkowo jako asystentka na planie filmowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż "Liczą się więzi". Niezwykła pomoc dla potrzebujących rodzin

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 16:13
W Majdanie Starym pod Biłgorajem ludziom w potrzebie pomaga się na niespotykaną skalę. Angażują się w to chórzyści, przedsiębiorcy i miejscowy ksiądz. Kiedy w pobliskim Smólsku owdowiała młoda matka z dwójką małych dzieci, wybudowali jej dom, bo o tym marzył jej tragicznie zmarły mąż. Kilkanaście lat wcześniej pomogli też innej rodzinie.
rozwiń zwiń