Inwazja Rosji na Ukrainę. Reportaż z miejscowości przygranicznych na Lubelszczyźnie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 06:03
Autorzy reportażu: Katarzyna Michalak, Tomasz Najda i Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, odwiedzili Dołhobyczów, Zosin, Horodło i Hrubieszów. Rozmawiali z urzędnikami, dyrektorami placówek kulturalno-oświatowych, duchownymi i mieszkańcami.
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w DorohuskuFoto: PAP/Wojtek Jargiło

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Jej wojska niszczą obiekty infrastruktury wojskowej oraz budynki mieszkalne w różnych częściach kraju. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny. Jej obywatele - przede wszystkim kobiety i dzieci - szukają schronienia poza granicami, głównie w Polsce. Do naszego kraju przybyło już ponad 1,4 mln uchodźców. 

Polsko-ukraińska granica w województwie lubelskim liczy 296 km. W regionie funkcjonują cztery przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem, Dołhobyczowie i Zosinie. Pojazdy ciężarowe odprawiane są na dwóch: w Hrebennem i Dorohusku. Poza tym funkcjonują jeszcze dwa przejścia kolejowe (Dorohusk, Hrubieszów). 

Autorzy reportażu pt. "Punkty graniczne": Katarzyna Michalak, Tomasz Najda i Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, odwiedzili Dołhobyczów, Zosin, Horodło i Hrubieszów. Rozmawiali z włodarzami, urzędnikami, dyrektorami placówek kulturalno-oświatowych, duchownymi i mieszkańcami, którzy zmobilizowali wszystkie siły, by tak po prostu, po ludzku, pomóc osobom uciekającym przed wojną.

W reportażu wypowiadają się m.in.: Marta Majewska - burmistrz Hrubieszowa, Monika Podolak i Aneta Klimczak z Urzędu Miasta w Hrubieszowie, Aneta Tywoniuk-Małysz - dyrektorka Szkoły Podstawowej w Łaszczowie, Jan Hajkowski - dyrektor Zespołu Szkół w Horodle, koordynator punktu recepcyjnego, Marek Batras - dyrektor Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Krzysztof Świta - proboszcz parafii w Łaszczowie.


Posłuchaj
20:37 Inwazja Rosji na Ukrainę. Reportaż z miejscowości przygranicznych na Lubelszczyźnie [POSŁUCHAJ] Inwazja Rosji na Ukrainę. Reportaż z miejscowości przygranicznych na Lubelszczyźnie [POSŁUCHAJ]

 


Czytaj także:


***

Tytuł reportażu: "Punkty graniczne"

Autorzy: Katarzyna Michalak, Tomasz Najda i Agnieszka Czyżewska-Jacquemet

Data emisji: 11.03.2022

Godzina emisji: 00.36

kk


1200x660_wiad-ukr_02.10.jpg

Czytaj także

Napaść Rosji na Ukrainę. "Czas wielkiego niepokoju" - reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 06:55
24 lutego o świcie Rosja zaatakowała sąsiedni kraj - niepodległą Ukrainę. Napaść ta doszczętnie zburzyła spokój nie tylko Ukraińców, ale też całego świata. To pierwsza taka sytuacja w Europie od zakończenia II wojny światowej. W strachu o swoich bliskich żyją Ukraińcy mieszkający i pracujący w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwazja Rosji na Ukrainę. Reportaż "Ten tydzień zmienił wszystko" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 07:01
24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Jej wojska niszczą obiekty infrastruktury wojskowej oraz budynki mieszkalne w różnych częściach kraju. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny. Obywatele tego kraju - przede wszystkim kobiety i dzieci - szukają schronienia poza granicami. Głównie w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraiński reżyser w szeregach armii - reportaż "Nosorożec" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 20:30
Ukraiński reżyser Oleg Sencow poinformował, że będzie bronił ojczyzny w szeregach armii. Krakowski operator Bogumił Godfrejów zaczął organizować dla niego wsparcie. Filmowcy poznali się rok temu, na planie filmu "Nosorożec".
rozwiń zwiń