Tu cisza jest inna. "Podziemny świat" - reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:15
Kopalnia soli w Wieliczce jest jego drugim domem. Nadsztygar Wiesław Wiewiórka pracuje w górnictwie niemal 40 lat. To pokoleniowa tradycja.
Kopalnia
KopalniaFoto: www.pixabay.com

Pracował tu jego ojciec, który był między innymi głównym geologiem kopalni. Również syn pana Wiesława postanowił pójść w jego ślady. Wcześniej pracował w dziale turystyki, teraz jest sztygarem. Mimo że wydobycie tego kruszcu w Wieliczce zakończyło się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, nadal jest pozyskiwany z solanki. Górnicy też pracują na co dzień nad zabezpieczeniem tego miejsca przed potężnymi siłami natury.

- Tu jest inna cisza niż na zewnątrz. W miejscach, gdzie nie dociera cywilizacja podziemna, można posłuchać pracy górotworu, na przykład kropli spadającej solanki. Do tego dochodzi bezwzględna ciemność, bez światła nie jesteśmy w stanie nic zobaczyć - opowiada Wiesław Wiewiórka.  

Kopalnia to labirynt podziemnych wyrobisk. Wyrobisk tych jest tu ponad 220 km, choć było ich więcej. Wszystko to rozpościera się na ośmiu poziomach i licznych międzypoziomach. Kopalnia rozciąga się pasem z zachodu na wschód o długości dochodzącej do 7 kilometrów. 


Posłuchaj
20:27 _PR1_AAC 2022_05_06-00-34-34-reportaz-podziemny-swiat.mp3 "Podziemny świat”. Reportaż Moniki Chrobak (Reportaż w Jedynce)

 

Pod ziemią istnieje wiele cieków wodnych, które drążą nawet najtwardszą skałę. Słodka woda rozpuszcza sól i z tego powodu nie może płynąć swobodnie, przez nikogo niekontrolowana. Woda jest zbierana i odprowadzana do ogromnych zbiorników.

Solanka jest następnie wypompowana na powierzchnię do Zakładu Utylizacji Wód Zasolonych, zwanego potocznie "warzelnią". Tam uzyskuje się czystą sól warzoną, która trafia później na stoły domowe.

Zobacz też:

***

Tytuł reportażu: "Podziemny świat"

Autor: Monika Chrobak

Data emisji: 6.05.2022 

Godzina emisji: 0.35

djr

Czytaj także

"Tu jest wolna Polska!": posłuchaj reportażu Moniki Chrobak

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 18:42
"Zima wasza, wiosna nasza" – pod tym hasłem 40 lat temu w wielu polskich miastach przeszły liczne demonstracje przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W ten sposób członkowie "Solidarności" próbowali wyjść z podziemia po grudniowej porażce Związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13.12.1981 roku został on niemal doszczętnie rozbity, a wielu jego przedstawicieli aresztowanych bądź internowanych. Masowe wystąpienia publiczne odbyły się już w kwietniu 1982 roku, jednak te najliczniejsze – 1 i 3 maja.
rozwiń zwiń