Roman Kuzelyak - ukraiński artysta ceramik, który osiadł na Mazowszu. Reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 10:20
Bohater reportażu Jakuba Tarki przyjechał do Polski z Ukrainy dwadzieścia lat temu. Osiadł we wsi Gwizdały na Mazowszu. Mieszkańcy okolicznych wsi i miasteczek mówią o nim, że to ambasador Ukrainy w ich gminie, "nasz Ukrainiec". 
Roman Kuzelyak prowadzi we wsi Gwizdały m.in. zajęcia dla dzieci i dorosłych z ceramiki
Roman Kuzelyak prowadzi we wsi Gwizdały m.in. zajęcia dla dzieci i dorosłych z ceramikiFoto: Viktor Gladkov/Shutterstock

Przyjechał do Polski dzięki dzieciom

Artysta ceramik Roman Kuzelyak przyjechał do Polski dzięki swoim dzieciom. W 2002 roku przywiózł nastoletnich syna i córkę, by odebrali pierwszą nagrodę w konkursie plastycznym. I został. Na Ukrainie zajmował się m.in. produkcją rzeźbionych i malowanych pieców kaflowych oraz wykładał w Instytucie Sztuk Pięknych w Kossivie.

Po paru latach pracy w Opolu, na stałe związał się z małą mazowiecką wioską Gwizdały. Pracuje w szkole, prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych z ceramiki, garncarstwa. Ale przede wszystkim jest kustoszem niezwykłego muzeum - Muzeum Gwizdka, gromadzącego tysiące gwizdków, piszczałek, fujarek z całego świata. Mieszkańcy okolicznych wsi i miasteczek mówią o nim, że to ambasador Ukrainy w ich gminie, "nasz Ukrainiec".

Szczególna pomoc uchodźcom z Ukrainy 

Gawędziarz, bardzo barwny, pozytywny, otwarty na innych ludzi człowiek. Od kiedy na Ukrainie trwa wojna, jest im jeszcze bliższy. Widzą, jak bardzo przeżywa sytuację na Ukrainie, podziwiają zaangażowanie w pomoc dla przyjeżdżających do Polski Ukraińców i optymizm mimo smutnego serca.


Posłuchaj
24:36 "Nasz Roman" - reportaż Jakuba Tarki "Nasz Roman" - reportaż Jakuba Tarki

 

***

Inwazja na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 roku przez Rosję, stanowiąca eskalację trwającej od 2014 roku wojny, została poprzedzona rosyjskim żądaniem wykluczenia możliwości dalszego poszerzania NATO i redukcji potencjału militarnego sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej do stanu sprzed 1997 roku.

Rosja zaczęła gromadzić swoje wojska wzdłuż granicy z Ukrainą na przełomie października i listopada 2021. W lutym 2022 przeprowadzone zostały ćwiczenia wojskowe na Białorusi wspólne z siłami zbrojnymi tego kraju, po których wojska rosyjskie nie wróciły już do Rosji.

17 lutego w rejonie frontu z separatystycznymi republikami, ługańską i doniecką, zaczęły nasilać się ostrzały, o które Rosja oskarżała Ukraińców. Następnie Rosja wysunęła oskarżenia: pod adresem Ukraińców – o "ludobójstwo", a pod adresem Zachodu – o "zachęcanie Kijowa do agresji militarnej". 21 lutego Rosja uznała niepodległość "republik", które 23 lutego zwróciły się o pomoc w odparciu "agresji".

Czytaj również: 

***

Tytuł reportażu: "Nasz Roman" 

Autor: Jakub Tarka 

Data emisji: 24.05.2022 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans

Zobacz więcej na temat: Jakub Tarka reportaż Ukraina

Czytaj także

Napaść Rosji na Ukrainę. "Czas wielkiego niepokoju" - reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 06:55
24 lutego o świcie Rosja zaatakowała sąsiedni kraj - niepodległą Ukrainę. Napaść ta doszczętnie zburzyła spokój nie tylko Ukraińców, ale też całego świata. To pierwsza taka sytuacja w Europie od zakończenia II wojny światowej. W strachu o swoich bliskich żyją Ukraińcy mieszkający i pracujący w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postawa Indii wobec wojny na Ukrainie. "Brutalny rachunek zysków i strat"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 21:25
- Dla Indii stosunki międzynarodowe to gra największych państw, tu nie ma miejsca na etykę czy słabość. To nie oznacza jednak, że New Delhi pochwala metody, jakimi posługują się Rosjanie - mówiła w Polskim Radiu 24 Iga Bielawska (Instytut Boyma).
rozwiń zwiń