Melchiory 2010 i wstrząsający reportaż "Hołodomor"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 09:14
Jan Smyk został Reportażystą Roku za reportaż o losach Polki, która przeżyła Wielki Głód na radzieckiej Ukrainie.
Audio

Podczas siódmej Gali Polskich Reportażystów "Melchiory 2010" najważniejszą nagrodę - tytuł Radiowego Reportażysty Roku - otrzymał Jan Smyk z Polskiego Radia Białystok. Dziennikarza nagrodzono za przejmujące opowieści o Polakach z Kresów, uwikłanych w tragiczną i wciąż mało znaną historię 20. wieku. Jury urzekła niezwykła wrażliwość autora, który jednostkowy los unosi ponad dosłowność zdarzeń.

Jury doceniło Jana Smyka za trzy reportaże o tematyce wschodniej, między innymi za wstrząsający reportaż "Hołodomor". Jest to rozmowa z emerytowaną lekarką Franceską Michalską z Siemiatycz, która przeżyła Wielki Głód na radzieckiej Ukrainie w 1932 roku. Jan Smyk powiedział, że najważniejsze cechy reportażysty to cierpliwość i umiejętność słuchania.

- Reportażysta, pomimo że wybiera fragmenty z wielu godzin nagrania, nigdy nie powinien manipulować nagranym materiałem - podkreślił Jan Smyk.

Spośród 88 prac, które wpłynęły na konkurs, w kategorii Premiera Roku jury przyznało dwie równorzędne nagrody. Statuetkę Srebrnego Melchiora oraz nagrodę pieniężną otrzymała Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin. Nagrodzono ją za audycję "Ostatni lot" - za perfekcyjnie skonstruowany i wzruszający dokument, który opowiada nieznaną historię lotnika Aleksandra Chudka.

Srebrnego Melchiora przyznano też Małgorzacie Żerwe i Davidowi Mairowitzowi z Polskiego Radia Gdańsk za audycję "Ludziom i zwierzętom" - za interesującą formę i znakomitą dokumentację wojennej historii dwóch dyrektorów - warszawskiego i berlińskiego Ogrodu Zoologicznego.

W kategorii Inspiracja Roku Statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną przyznano Helenie Kowalik, dziennikarce niezależnej za uporczywe i konsekwentne dążenie do prawdy w reportażach sądowych z tomu "Warszawa kryminalna".

Laureatem Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia SA (statuetka Melchiora) w tym roku został Janusz Kukuła - Główny Reżyser Teatru Polskiego Radia, "za rolę Anioła Stróża Reportażu". Irena Piłatowska, szefowa Studia Reportażu i Dokumentu, a także pomysłodawczyni Melchiorów, została nagrodzona przez Zarząd Polskiego Radia za to, że dzięki niej reportaż radiowy jest na tak znakomitym poziomie.

Celem "Melchiorów" jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Uroczysta gala odbyła się w olsztyńskiej filharmonii, transmitował ją Program Pierwszy Polskiego Radia.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielki Głód

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2008 17:15
Wielki Głód wywołany przez komunistów na ukraińskich terenach był aktem ludobójstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2008 13:55
23 stycznia - w pierwszą rocznicę śmierci Ryszarda Kapuścińskiego Trójka wyemituje fragmenty "Lapidariów". Zapraszamy również na wyjątkowy reportaż oraz Klub Trójki, poświęcony wybitnemu reportażyście.
rozwiń zwiń