"Logika życia według Eugeniusza Kwiatkowskiego"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 13:30
Historia losów Eugeniusza Kwiatkowskiego - niezwykłego menadżera i polityka - ministra i wicepremiera rządu II Rzeczypospolitej, jednego z twórców Gdyni w reportażu Krzysztofa Wyrzykowskiego.
Audio
  • Krzysztof Wyrzykowski "Logika życia według Eugeniusza Kwiatkowskiego"
Popiersie odsłonięto w 2002 r. z okazji ustanowienia Uchwałą Sejmu roku Eugeniusza Kwiatkowskiego, w 80 -tą rocznicę ustawy o budowie Gdyni i 65-tą rocznicę uchwały o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Eugeniusz Kwiatkowski w okresie międzywojennym mieszkał przez pewien czas w Pałacu Myślewickim
Popiersie odsłonięto w 2002 r. z okazji ustanowienia Uchwałą Sejmu roku Eugeniusza Kwiatkowskiego, w 80 -tą rocznicę ustawy o budowie Gdyni i 65-tą rocznicę uchwały o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Eugeniusz Kwiatkowski w okresie międzywojennym mieszkał przez pewien czas w Pałacu MyślewickimFoto: Andrzej Renes/lazienki-krolewskie.pl

Mija właśnie 90-rocznica uchwały sejmowej dot. budowy Portu Gdyńskiego oraz 75- rocznica COP. Z tej okazji przedstawiamy dokonania niezwykłego menadżera i polityka - ministra i wicepremiera rządu II Rzeczypospolitej jednego z twórców Gdyni i COPu.

Reportaż jest także opowieścią o dramatycznych losach tego człowieka, który mimo swych antykomunistycznych poglądów po wojnie, za namową władz PRL, został Delegatem Rządu ds. odbudowy Wybrzeża, przez co środowiska emigracyjne uznały go za zdrajcę. Kiedy uporał się z najważniejszymi problemami związanymi z uruchomieniem portów, decyzją Józefa Cyrankiewicza został zwolniony i wysiedlony z Wybrzeża.

Opowiada o tym z zaangażowaniem i pasją Jan Nowak Jeziorański, który znal go osobiście z czasów przedwojennych. Mówi o nim także Stefan Bratkowski, a także wspominają jego najbliżsi, rodzina i współpracownicy.

Czytaj także

Wyrzuconym z Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 17:00
W Gdyni powstanie pomnik upamiętniający mieszkańców wysiedlonych przez niemieckich okupantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katyń - pamiętam" - Krzysztof Wyrzykowski

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 10:15
Środa, 18 kwietnia, godz. 13.40, Program 1. Audycja dokumentalna przedstawiająca dramat więźniów Kozielska zamordowanych w Katyniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Człowiek z realu” - Krzysztof Wyrzykowski

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 02:20
Wtorek, 1 maja 2012, godz.13.40, Program 1. Mateusz Birkut – którego historię opowiedział Andrzej Wajda w „Człowieku z marmuru” miał swój pierwowzór w osobie Michała Krajewskiego – warszawskiego murarza – przodownika pracy.
rozwiń zwiń