X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pan zabił panią. Sensacja na pierwszej stronie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 15:39
Współczesne media do niemożliwości eksploatują tematy marginalne. Czy jest to znak naszych czasów? Dlaczego tyle uwagi poświęcamy osobom, "które są znane z tego, że są znane"?
Audio
  • Reportaż "Sensacja na pierwszej stronie" i dyskusja
Pan zabił panią. Sensacja na pierwszej stronie
Foto: M.Borawska

W radiowej Jedynce reportaż "Sensacja na pierwszą stronę" o mechanizmach, które zmuszają media do zajmowania się takimi sprawami.
Sylwester Latkowski, dokumentalista, wspomina, jak próbował zainteresować telewizje sprawą Krzysztofa Olewnika. I wszystkie telewizje mu odmawiały. Dopiero, kiedy sprawa trafiła na pierwsze strony gazet dostał szansę nakręcenia filmu o porwaniu Olewnika.
Latkowski zwraca uwagę, że media nakręcają się. Telewizje zajęły się sprawą Madzi z Sosnowca, kiedy zobaczyły, że rosną słupki oglądalności. I zaczęły nakręcać temat. A prasa dostosowała się do tego. Taki mechanizm potrafi z małej sprawy zrobić wielkie wydarzenie, z którego mogłoby wynikać, że zaraz państwo padnie.
Medioznawcy wskazują, że ze społecznego punktu widzenia ważna jest informacja, iż bank okradł klientów z pieniędzy. Ale dla szerokiej publiczności nie to jest ważne. Ważne jest, że pani Grycan kupiła sobie nowe buty.
Tak było zawsze. Wytworzył się mit, że kiedyś ludzie interesowali się poważną publicystyką, zaś wieczorami siadali i czytali Bułhakowa albo Tołstoja. W rzeczywistości interesowali się, interesują i interesować się będą tymi samymi zagadnieniami. Choćby rozrywką. Tylko kiedyś pisano o Apolonii Chałupiec, dziś o Dodzie, a za 10 lat będzie się pisało o kimś innym. Z lektury prasy 20-lecia międzywojennego wynika, że zajmowano się rozrywką, plotkami, kryminałkami, a polityką jedynie w stopniu takim, jaki dotyczył ludzi.
Czy oznacza to, że media upadną? Może ratunkiem są media publiczne? Ale one również upadają ze względów finansowych, zaś politycy nic nie robią, aby ten proces powstrzymać.
Po reportażu w studiu radiowej Jedynki odbyła się debata o mediach, w której udział wzięli Ewa Ewart, reportażystka, laureatka wielu prestiżowych nagród, Sławomir Jastrzębowski, redaktor naczelny Superekspresu, Marek Czarkowski, autor reportażu.
Debatę prowadził Jerzy Zawartka.
Posłuchaj reportażu i debaty.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Osoby publiczne

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 21:00
Czy osoba publiczna musi liczyć się z całkowitym brakiem życia prywatnego, a nawet intymnego? Czy wkraczając w życie publiczne trzeba mieć poczucie, że nie będzie sfery objętej tajemnicą? A jeśli tak, to czy człowiek może sobie z tym poradzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarze tabloidu podsłuchiwali prywatne rozmowy tysięcy celebrytów

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 06:37
Wśród podsłuchiwanych przez brytyjski tabloid "News of the World" wymienia się m.in. aktorkę Siennę Miller, komentatora sportowego Andy Graya i b. laburzystowską minister Tessę Jowell.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski tabloid "przegiął" i zostanie zamknięty

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 12:45
Koncern medialny News Corporation należący do Ruperta Murdocha zdecydował o zamknięciu wydawanego od półtora wieku tabloidu "News of the World".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny brytyjski tabloid zatrudniał hakerów?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 18:31
Redaktor naczelny "Daily Mirror" Richard Wallace oświadczył, że możliwe jest, że jego dziennik prowadził nielegalną działalność hakerską.
rozwiń zwiń