Porozumienie pokoleń. Mistrz i uczeń

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 12:09
Na przykładzie Katarzyny Dąbrowskiej i Andrzeja Strzeleckiego autorka reportażu Dorota Boniecka-Górny pokazuje relacje mistrz i uczeń. Jak wiele możemy się od siebie nauczyć? Czy potrafimy znaleźć porozumienie międzypokoleniowe?
Audio
Katarzyna Dąbrowska
Katarzyna DąbrowskaFoto: PAP/Stach Leszczyński

ON: Andrzej Strzelecki aktor, reżyser, od 2008 roku rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, zanim stał się mistrzem dla innych, miał też swoich mentorów i czerpał z ich doświadczenia.

Ona: Katarzyna Dąbrowska aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka. Najpierw jego studentka, teraz angażuje ją do różnych spektakli.

- Profesor Strzelecki jest chodzącą audioteką - mówi z podziwem aktorka. Kiedy potrzebuje wybrać do koncertu dwa filmowe numery, czy to polskie czy zagraniczne Andrzej Strzelecki w parę minut podrzuca jej pomysł. - Przynosi dwie piosenki no genialne - zauważa. Dąbrowska wspomina też studia, gdzie każdy ze studentów miał swojego nauczyciela, z którym współpracował, i który go kształtował.

Andrzej Strzelecki opowiada zaś o swych kontaktach z młodymi ludźmi. - Wydaje mi się, że jestem wobec nich super uczciwy. Zawsze i mówię wszystko, a są też rzeczy trudniejsze, czy przykre. Ale sposób w jaki to mówie nie słuzy temu, żeby ich zdołować, ale żeby wspólnie poszukać wyjscia z problemu, w jakim się znaleźliśmy - zapewnia profesor.

Katarzyna Dąbrowska opowiada też o swojej roli w przedstawieniu "Warszawa", Wystąpi w nim 14 października w Teatrze Powszechnym w Warszawie, a sztukę wyreżyserował Andrzej Strzelecki. To wielopokoleniowy portret miasta w obliczu zbliżającej się II wojny światowej. Spektakl będzie można zobaczyć w ramach obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

(ag)

Czytaj także

Stosunki i przymioty konieczne do sztuki aktorskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 12:00
Wojciech Bogusławski (założyciel pierwszej szkoły teatralnej): Piękny wzrost, przyjemność twarzy, moc piersi, czystość wymowy potrzebnymi każdego aktora są zaletami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Murem za teatrem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 14:00
Zakończony niedawno ogólnopolski konkurs dramaturgiczny "Murem za teatrem”, którego organizatorem był prowadzący pracę kulturalno-oświatową w Tarnowskim Zakładzie Karnym kpt. Janusz Tomaszek, dał nadspodziewane rezultaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy laureatów Talentów Trójki. Krystyna Janda z Diamentem Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 20:00
W kategorii Film zwyciężył Piotr Złotorowicz, w kategorii Teatr Ewelina Marciniak, a w kategorii Sztuki Wizualne Stefan Kornacki. Po raz pierwszy wręczyliśmy nagrodę specjalną - Diament Trójki. Otrzymała go Krystyna Janda!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aromaty kuchni wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 19:00
Między Ameryką a Jordanią - sen o sukcesie i tajemnica. Każde wspomnienie ma smak, łączy się z jakąś potrawą. Lekka i zabawna książka Diany Abu-Jaber.
rozwiń zwiń