Tajemnicza podróż Chopina

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 18:10
Fryderyk Chopin, zanim udał się na emigrację, wsiadł w dyliżans i pojechał z Warszawy do Poturzyna, gdzie mieszkał jego przyjaciel, Tytus Woyciechowski...
Audio
Fryderyk Chopin i jego muzyka są dla Chińczyków bardzo ważne, więc wykorzystano to w tytule wystawy, by przyciągnąć publiczność
Fryderyk Chopin i jego muzyka są dla Chińczyków bardzo ważne, więc wykorzystano to w tytule wystawy, by przyciągnąć publicznośćFoto: wikipedia, domena publiczna/ obraz E. Delacroix

Jak serdeczna była to przyjaźń, świadczą listy najczęściej tytułowane: "Najdroższy Tytusie...”, "Najdroższe życie moje”. Czesława Borowik starała się zbadać w swoim reportażu, którędy jechał Chopin przez Lubelszczyznę, w jakich miejscach się zatrzymywał i czy coś przetrwało z tego epizodu w jego biografii.

Dr Jan Sęk, dyrektor lubelskiej filharmonii podkreślił, że niewiele osób zrobiło tyle dla Polski co Chopin. Za granicą jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi ze świata naszej kultury. Inni znawcy muzyki Chopina podkreślają, że przebił on wszystkich innych wielkich muzyków i kompozytorów mieszkających oraz tworzących w tym czasie w Paryżu.

Autorka reportażu, wraz z badaczami biografii Chopina, jedzie do Poturzyna drogą, którą najprawdopodobniej podróżował sam Fryderyk.

pp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

On stworzył kamienie milowe nowoczesnej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 20:34
Kompozytor Krzysztof Penderecki odebrał we Frankfurcie nad Odrą Nagrodę Viadriny za zasługi dla polsko-niemieckiego porozumienia w sferze muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Jan Ekier kończy 99 lat!

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 15:19
Zapraszamy na rozmowę ze znakomitym pianistą, pedagogiem, muzykologiem, wieloletnim jurorem konkursów chopinowskich, redaktorem naczelnym "Wydania Narodowego" dzieł Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moss marzy, tworzy, burzy" - Wojciech Markiewicz

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 13:12
Poniedziałek, 24 września 2012, godzina 21.08, Program 1. Sentymentalna podróż do Torunia, gdzie zaczynał swoją karierę muzyczną Piotr Moss mieszkający w Paryżu kompozytor, autor piosenek, laureat „Złotego Mikrofonu” i wielu prestiżowych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znany kompozytor i "Piernikowa Aleja Gwiazd"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 09:36
Sentymentalna podróż do Torunia, gdzie zaczynał swoją karierę muzyczną Piotr Moss mieszkający w Paryżu kompozytor, autor piosenek, laureat "Złotego Mikrofonu” i wielu innych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezcenne rękopisy Chopina. "Był wielkim improwizatorem"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 15:57
Tylko przez trzy tygodnie będzie można w Warszawie oglądać trzy bezcenne rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń