UB wykorzystywało obozy koncentracyjne

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 18:30
Powojenne władze komunistyczne umieszczały Ślązaków w obozach Urzędu Bezpieczeństwa jako zdrajców narodu. W obozie w Świętochłowicach w niecały rok życie straciło 3000 osób.
Audio
Brama - pomnik prze terenem dawnego obozu Eintrachthtte, Świetochłowice
Brama - pomnik prze terenem dawnego obozu Eintrachthütte, ŚwietochłowiceFoto: Paweł Drozd, Wikipedia/CC

Jeszcze do dziś mało kto wie, że na Śląsku po wojnie funkcjonowały obozy UB, przekształcone z niemieckich obozów koncentracyjnych. Tak było w Świętochłowicach, Jaworznie, Mysłowicach i Oświęcimiu. Były to obozy dla "zdrajców narodu i wrogów nowego kształtującego się państwa”.

W czasie II wojny światowej na Śląsku obowiązkowe było podpisywanie Deutsche Volksliste (pod groźbą wywozu do obozu, bądź represji), więc powojenne władze komunistyczne umieszczały Ślązaków w obozach UB, jako zdrajców narodu.

O zbrodniach UB słuchaj w serwisie Radia Wolności >>>

W Niemieckim Obozie Zagłady w Świętochłowicach w czasie II wojny światowej zginęło w wciągu 3 lat 900 Żydów, a po wojnie w tym samym obozie - tyle, że ubeckim - działającym niecały rok, zginęło 3000 osób. Ludzie, którzy przeżyli te obozy, przy opuszczaniu ich podpisywali oświadczenie, że nic nie będą mówić o tym, co tam się działo. W reportażu wypowiadają się dzieci osób więzionych i historyk badający zbrodnie stalinowskie Zygmunt Woźniczka.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Za murem milczenia" Doroty Bonieckiej-Górny

Czytaj także

"Wojna polsko-polska" - Dorota Boniecka-Górny

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 12:49
Środa, 30 maja 2012, godz. 18.15, Program 3. Historia Śląska oraz wojenne i powojenne losy Ślązaków zawsze budzą kontrowersje i niechętnie o nich rozmawiamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Był taki czas” – Dorota Boniecka-Górny

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 14:12
Niedziela, 02 września, godzina 18.10, Program 1. Leopold Kozłowski wielokrotnie był na granicy życia i śmierci. Za każdym razem życie ratowała mu… muzyka.
rozwiń zwiń