"Potężny reklamodawca trzyma w garści media"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 10:53
Mariusz Zielke był cenionym reporterem "Pulsu Biznesu”. Naraził się jednak wielkiemu biznesowi i musiał odejść z redakcji.
Audio
Ukryty
UkrytyFoto: Okładka książki

W 2005 roku za cykl publikacji o "Grupie trzymającej giełdę", poświęcony nieuczciwym maklerom manipulującym kursami spółek, Mariusz Zielke otrzymał nagrodę "Grand Press” w kategorii dziennikarstwo śledcze. Jego dociekliwość w tropieniu nieprawidłowości i skandali na rynku finansowym doprowadziła do tego, iż zmuszony został odejść z redakcji. Zajął się pisaniem książek. Mariusz Zielke jest autorem między innymi pierwszego polskiego thrillera finansowego "Wyrok”. Mimo, że książka spotkała się z życzliwym przyjęciem krytyków i uznaniem czytelników zapadła wokół niej głucha cisza.

Mariusz Zielke opowiadał w radiowej Jedynce o swoim spotkaniu w pewnej rezydencji na Mokotowie ze znanym biznesmenem. W tym czasie pisywał o funduszach emerytalnych. W pewnym momencie ów biznesmen zaproponował mu konto numeryczne w Szwajcarii, które finansowałoby inwestycje dziennikarza.

- Stwierdził, że podobne konta mają dziennikarze w Europie, ale z polskich dziennikarzy jeszcze nikt takiego konta nie ma. Warunek był taki, że nie napiszę o wiceprezesie, który ma szanse zająć wysokie miejsce w strukturach tej organizacji w Europie. Nie zgodziłem się na to, ale powiem szczerze, że schrzaniłem temat, ponieważ powinienem zrobić prowokację i doprowadzić do tego, żeby udowodnić istnienie tego funduszu. Ale przestraszyłem się tego tematu – wspominał w Pierwszym programie Polskiego Radia.

Sylwester Latkowski, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Wprost”, tłumaczył w radiowej Jedynce, że najczęściej to wydawcy decydują do jakich granic dziennikarze mogą się posunąć. A dla nich najważniejsza jest ochrona sfer biznesowych, które de facto utrzymują tytuły prasowe i telewizje. – Nikt się nie chce przyznać, że jest uzależniony od dużych koncernów, firm. Potężny reklamodawca trzyma w garści media. Zawsze prezes firmy może się zemścić i zabrać reklamę – konkluduje Latkowski.

Po reportażu o problemie cenzury w mediach rozmawiali bohater reportażu Mariusz Zielke, jego autor Marek Czarkowski i Jan Piński z "Uważam Rze”.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zgrana ekipa"- Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 13:34
Środa, 12 września, Trójka, godz. 18.15 Spółdzielnia Socjalna KONAR istnieje w Tarnobrzegu od 2006 roku. Jako jedyni w mieście prowadzą tani lokal gastronomiczny z domowym jedzeniem i cateringiem. Od 6 lat Konar utrzymuje się sam, jak tego dokonali?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sensacja na pierwszą stronę" - Magazyn Reporterów Bez Znieczulenia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 10:40
Wtorek, 18 września 2012, godzina 21.10, Program 1. Współczesne media do niemożliwości eksploatują tematy marginalne. Reportaż o mechanizmach, które zmuszają media do zajmowania się takimi sprawami. Po reportażu debata w studiu radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pan zabił panią. Sensacja na pierwszej stronie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 15:39
Współczesne media do niemożliwości eksploatują tematy marginalne. Czy jest to znak naszych czasów? Dlaczego tyle uwagi poświęcamy osobom, "które są znane z tego, że są znane"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kobiety biznesu" - Joanna Bogusławska

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 20:16
Wtorek, 23 października 2012, godz.18.15, Program 3. Członkinie Lady Business Club wspierają się w prowadzeniu własnego biznesu. Spotkania Klubu to dla nich święto. Długo się do nich przygotowują.
rozwiń zwiń