Polak, który stworzył słynną szwajcarską markę zegarków

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 10:39
Krzysztof Bloch - warszawski mistrz od zegarów antycznych - interesuje się legendą Antoniego Norberta Patka, światowej sławy zegarmistrza sprzed ponad 150-u lat.
Audio

W tym celu udaje się do podlubelskich Piask, gdzie Patek spędził dzieciństwo. Odwiedza miejscowe gimnazjum noszące jego imię i dziwi się, że takowe powstało. Opowiada młodzieży o swoim zauroczeniu postacią patrona szkoły, istocie zawodu zegarmistrza i genewskiej manufakturze Patka. Pokazując zdjęcia unikatowych zegarków mistrza, które sam miał w rękach, mówi o patriotyzmie wyrytym na tych dziełach sztuki.

Antoni
Antoni Norbert Patek/fot. Wikipedia

Patriotyzm polskiego "zegarmistrza świata" (jak go nazywa nasz bohater) to również udział w powstaniu listopadowym, za co otrzymał on Virtuti Militari, a także wspieranie polskiej emigracji popowstaniowej.

Reportaż z jednej strony przypomina postać legendy światowego zegarmistrzostwa polskiego pochodzenia - Antoniego Norberta Patka, z drugiej snuje nić refleksji o przemijaniu zegarów mechanicznych, wraz z którymi odchodzi epoka zegarmistrzów, jakich słyszymy w reportażu. Ale…czy nie obroni się to, co jest w zegarmistrzostwie dziełem sztuki? 

Zegarki Patka nosili m.in. car Rosji Mikołaj II, Ryszard Wagner, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein i Federico Fellini. Noszą Sophia Loren, Michaił Gorbaczow, Elton John, Franz Beckenbauer i Claudia Schiffer.

Na temat Antoniego Norberta Patka brak informacji na polskim rynku wydawniczym. Zatem reportaż "Słowo mistrza o patronie bezcennym" Czesławy Borowik jest jednym z nielicznych źródeł wiedzy na temat tej postaci. Posłuchaj nagrania!

Czytaj także

„Moc starych smaków” – Czesława Borowik (PR Lublin)

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 13:40
Czwartek, 3 stycznia, Program 1, godz. 21.14. W gminie Biała Podlaska, w miejscowości Perkowice istnieje Pracownia Kulinarna, która przypomina o tradycjach kulinarnych i nie tylko, bo tytułowy smak to również strój odświętny związany z tradycją regionu, ale i dom ze starego drewna.
rozwiń zwiń