X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czesi kładli się na drodze, żeby zatrzymać czołgi

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 11:00
- Kiedy spotykamy się z Polakami, to oni mówią "przepraszamy". Za co? Za 1968 - mówi Czech. Reportaż "Lech, Czech i Rus" opowiada o inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku.
Audio
  • Reportaż "Lech, Czech i Rus" oraz rozmowa z jego autorami
Radziecki czołg na ulicach Pragi podczas inwazji w 1968 roku
Radziecki czołg na ulicach Pragi podczas inwazji w 1968 rokuFoto: Dusan Neumann/domena publiczna

Pomysł reportażu zrodził się już dawno, ale ciężko było namówić kogokolwiek, aby do mikrofonu opowiedział o inwazji. Bo mimo upływu lat żaden z uczestników inwazji nie chciał dzielić się wspomnieniami. Wreszcie udało się namówić do zwierzeń dwóch wojskowych. Żaden nie zgodził się na podanie nazwiska.

Jeden z nich opowiada, że jego jednostka stacjonowała przy granicy już miesiąc wcześniej. Ale do końca nikt nie wierzył w to, że dostaną rozkaz przekroczenia granicy. Jednak taki rozkaz nadszedł.

Drugi z wojskowych wspomina, jak po przekroczeniu granicy Czesi kładli się na drogach, aby uniemożliwić przejazd wojskowych kolumn.

Twórcy reportażu uzyskali pełne wsparcie od kolegów z Radia Czeskiego z Ołomuńca. Dzięki nim udało się dotrzeć do dźwięków archiwalnych.

Praca Magdaleny Szybińskiej i Adriana Chimiaka została uhonorowana już dwiema prestiżowymi nagrodami: Grand Press 2012 i Local Press Awards Polska-Czechy.

Posłuchaj reportażu "Lech, Czech i Rus" oraz rozmowy z jego autorami.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Spotkanie z Reportażem - Maciej Drygas"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2005 20:07
Dokładnie tego właśnie dnia w 1968 roku podczas uroczystości dożynkowej na Stadionie X-lecia w Warszawie miał miejsce akt samospalenia się Ryszarda Siwca w proteście przeciw zakłamaniu ówczesnej władzy i brutalnej interwencji wojsk państw Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Świat prawdę o tym zdarzeniu poznał niemal po 30 latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontestatorzy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2008 18:15
40. rocznica inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku i stłumienia demokratycznej rewolucji Praskiej Wiosny. W reportażu występują m.in. Andrzej Seweryn - aktor, Teresa Bogucka - publicystka GW i Michał Tarkowski z Salonu Niezależnych.
rozwiń zwiń