Stuletnia Pani Isia i jej sposób na długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 10:00
Zaśpiewanie tej jubilatce "sto lat" byłoby niewątpliwym nietaktem. W tym roku bowiem obchodziła swoje setne urodziny.
Audio
  • "Prababcia ze skakanką" - reportaż Ewy Michałowskiej (Jedynka/Reportaż w Jedynce)
Pani Jula Skrzypkowska
Pani Jula Skrzypkowska Foto: archiwum prywatne

- Pani widzi. Koronę mi przynieśli, gdzieś pożyczyli tron, posadzili mnie na tronie - opowiada jak obchodziła swoje setne urodziny Pani Julia Skrzypkowska.

Pani Jula przez wiele lat pracowała jako nauczycielka. Zaczynała w II Rzeczypospolitej, potem tereny, gdzie mieszkała ogarnęła okupacja radziecka.

Odznacza się wspaniałą kondycją. Mając 80 lat jeszcze skakała na skakance. Wśród jej wspomnień szczególną uwagę zwraca fakt, że miała okazję poznać uczestników Powstania Styczniowego. - We wrześniu 1939 roku armia rosyjska weszła do naszej miejscowości. Baliśmy się bardzo. Jedno słowo wystarczyło, żeby jechać na Syberię - opowiada Pani Skrzypkowska.

Zobacz także >>>Kronika Powstania Styczniowego

Od wielu lat mieszka w Warszawie, otoczona miłością i szacunkiem sporego grona wnuków i prawnuków. Dla najbliższych jest Isią. To imię nadał jej mąż. - Z nim poznała mnie jego siostra - opowiada stulatka. - Powiedział wtedy do mnie tak: mam dla pani imię. Wymarzone. Ale czy Pani przyjmie takie imię? Jeżeli Pani pozwoli to będę do pani mówił Pani Isiu. Od Julisia - wspomina. - I do dziś jestem babcią Isią, prababcią Isią, znajomą Isią i przyjaciółką Isią - przyznaje.

O ciekawej młodości, chodzeniu po drzewach, szacunku do rodziców i, słowem, niezwykłym życiu Pani Juli Skrzypkowskiej w reportażu Ewy Michałowskiej "Prababcia ze skakanką".

Czytaj także

Ewa Michałowska gościem "Spotkania z Reportażem"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 19:00
Bohaterką kwietniowego "Spotkania z reportażem" będzie Ewa Michałowska, laureatka licznych nagród i wyróżnień, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu Radiowego "Polska i świat".
rozwiń zwiń