Anna Retmaniak: nie jestem kolorowym pisemkiem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 10:13
- Poza pokorą wobec rozmówcy jest jeszcze bardzo ważna rzecz, nie wolno przekraczać granicy intymności w rozmowie - podkreśla dziennikarka Polskiego Radia, autorka cyklu "Portret słowem malowany", zwana "kronikarką polskiego teatru".
Audio
  • - Bardzo wierzę ludziom. Dziś to cecha absolutnie nieprzydatna - przyznaje Anna Retmaniak (Reportaż w radiowej Jedynce)
Anna Retmaniak
Anna Retmaniak Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Sprawozdawca sportowy Jan Ciszewski mawiał "szkoda, że Państwo tego nie widzą" i tak jest w radiu. Szkoda, że Państwo nie widzą tych kolorów, które staramy się wydobyć z rozmówcy. Ja z nimi biorę się w zapasy, odbywam mecz - mówi w reportażu.

Mistrzyni radiowego portretu nie bez powodu często korzysta ze słownictwa sportowego, bo i takie audycje zdarzało jej się prowadzić, "poza słuchowiskiem radiowym robiła już w życiu wszystko". Najchętniej jednak i najczęściej rozmawia z ludźmi kultury. - Uważam, że zanim nie pozna się dobrze rozmówcy, zanim nie będzie się o nim wszystkiego wiedzieć: co myśli, jaki jest, jak widzi świat, to nie ma co rozmawiać - podkreśla. Nie wyobraża sobie zadawania pytań typu: "jaką rolę pan najbardziej lubi?".

Jak sama przyznaje, to przygotowanie dotyczy także ubioru, który wyraża szacunek dla rozmówcy. - Ja w ogóle staram się robić wszystko dobrze. Poza bałaganem, bo zawsze mam straszny bałagan - dodaje z uśmiechem. Nie zraża to jednak radiowych kolegów, którzy do dziś zgłaszają się do pokoju numer 124 szukając materiałów dźwiękowych. - To są setki nagrań, setki taśm. Żeby coś znaleźć potrzebna jest ciężka fizyczna praca. Mam nadzieję, że ktoś to kiedyś posprząta - opowiada.

A.
A. Retmaniak i W. Markiewicz
fot. PR/W.Kusiński

Jej "Portrety słowem malowane" , przedstawiające aktorów i ludzi teatru, nieprzerwanie, od ponad czterdziestu lat na antenie Polskiego Radia zaskakiwały mądrością, prostotą spojrzenia, trafnością sądów i artystyczną prawdą. Z uznaniem mówili o niej Gustaw Holoubek, Kazimierz Dejmek, Aleksander Bardini. Wszyscy doceniali u niej ciekawość ludzi i umiejętność stwarzania nastroju radiowych spotkań i rozmów. - Zawsze miałam pokorę w stosunku do każdego mojego rozmówcy, on był ważny, a nie ja. Trzeba było tak poprowadzić rozmowę, by on się czuł najważniejszy. Niestety widzę, że dziś to zanika - mówi ze smutkiem.

W reportażu Wojciecha Markiewicza Anna Retmaniak opowiada także o zaufaniu, czasie, przekraczaniu granicy intymności i reklamie, filmie i teatrze. Oraz naiwności i książce "Zapomniany smak truskawek". - Tyle lat pracowałam w radiu, że trudno mi dziś powiedzieć, który okres był dobry, a który zły. Dla mnie najważniejsze było radio.

Kogo uważa za mistrzów i jak wspomina swoje pierwsze lata w Polskim Radiu? Jaką rolę by chętnie zagrała? Bez jakiego sprzętu nie mogłaby żyć? I kim jest dla niej prawdziwy artysta? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zastanawiają się nad tym, jak żyć" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 08:46
Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia): Jutro przyznamy "Melchiory", to będzie święto reportażu radiowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachować tamten "klymat"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 15:00
Czy zwykła pamięć o tym, co minęło to już patriotyzm? A może wstydzimy się swoich lokalnych przyzwyczajeń, strojów, albo gwary?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gałczyński na nudę

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 12:00
W małym miasteczku Dom Kultury zorganizował amatorski teatr. Młodzież wybrała sztukę na motywach "Dzikiego wina" Gałczyńskiego. Ciekawe, że w dobie komputerów i Harrego Pottera, zafrapowała ich właśnie poezja wieszcza z ubiegłej epoki.
rozwiń zwiń