Antysemityzm w internecie. Czy to obraz polskiego społeczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 13:30
Jaki obraz Polski wyłania się, gdy nasz kraj oglądamy tylko przez internet, a konkretnie, czytając fora internetowe, na których pełno jest antysemickich wpisów? Czy na forum można napisać wszystko?
Audio
  • Reportaż "Dość" i dyskusja o antysemityzmie w internecie (Magazyn "Bez znieczulenia"/Jedynka)
Antysemityzm w internecie. Czy to obraz polskiego społeczeństwa?
Foto: SXC.hu

"Od dawna, jak wielu, jestem przerażona antysemickimi komentarzami na portalach internetowych, ale dziś mam naprawdę dość. Nie mogę już tylko czytać i się przerażać. Chcę coś zrobić i proszę o pomoc: zróbmy wszystko, aby treści pełne nienawiści nie miały prawa ukazywać się na forach! Nasza bierność oznacza zgodę, to oczywiste. (...) Nigdy się nie pozbędziemy gęby antysemitów, jeśli będziemy ich tolerować". - pisze w liście opublikowanym w portalu "Polska Ma Sens" Joanna Kuciel-Frydryszak. I tym samym prowokuje dyskusję dotyczącą antysemityzmu w internecie.

Joanna Kuciel-Frydryszak napisała list po tym, jak jej znajomy, Polak żydowskiego pochodzenia, który wyjechał z Polski w 1968 roku, przysłał jej link do komentarzy pod informacją o otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich. Wiele było wpisów podżegających do nienawiści, a także do zbrodni. Pod wpływem interwencji autorki apelu portal Wirtualna Polska dopiero po kilku dniach usunął część wpisów. Wiele obraźliwych nadal można przeczytać.

Czy jesteśmy bezsilni wobec chamstwa i nienawiści w internecie? Czy mimo obowiązujących przepisów prawnych nic nie możemy zrobić? Ci, którzy mieszkają za granicą, między innymi na podstawie wpisów na forach internetowych wyrabiają sobie opinię o Polakach.

W magazynie reportaż Magdy Skawińskiej "Dość" i dyskusja w studiu, w której udział wzięli: Paula Sawicka, prezeska Stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita", sędzia Piotr Rogoziński z Departamentu Prawa Karnego Ministerstwa Sprawiedliwości, i Paweł Kolenda ze Związku Pracodawców Branży Internetowej "iABPolska" W magazynie również rozmowa z dyrektorem programowym portalu Wirtualna Polska, Stanisławem Ulickim.

Posłuchaj reportażu Magdy Skawińskiej "Dość" i dyskusji w studiu.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słowo "antysemityzm" rodzi burze, nie dyskusje

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 10:00
"Pokłosie" Władysława Pasikowskiego wywołało fale krytyki. Znów została rozpętana debata o polskim antysemityzmie. Poprzednia tak zaciekła dyskusja rozgorzała po książkach Jana Tomasza Grossa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To internet "wychowuje" dzieci. Rodzice się wstydzą

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 11:00
- Podczas szkolenia dla rodziców jednej z mam zaproponowałem wpisanie w przeglądarce słowa seks, wywołało to śmiech, skrępowanie i wstyd - mówi aspirant Robert Ćwikowski. - Nie dziwi mnie, że dzieci robią w sieci co chcą.
rozwiń zwiń