"Dotyk" - reportaż Anny Retmaniak

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 10:43
- Kiedy leżałam na stole operacyjnym bardzo się bałam. Dygotałam ze strachu. W pewnym momencie stojący obok mnie chirurg wziął mnie za rękę i powiedział: wszystko będzie dobrze. Przestałam się bać - mówi jedna z bohaterek reportażu "Dotyk".
Audio
  • Reportaż "Dotyk" Anny Retmaniak (Noc z reportażem/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Chirurg decydując powinien bardzo często zadawać sobie pytanie, nie tylko jakim lekarzem będzie, ale również człowiekiem. Powinien ciągle pochylać się na tym, co robi, nad tym jak rozumie strach i obawy pacjentów – mówi prof. Piotr Szopiński.

Zdaniem chirurga ważne jest to, co wynosimy z domu. To, jakimi ludźmi są nasi rodzice, przyjaciele, ludzie, z którymi spotykamy się na co dzień i w jaki sposób odnoszą się do nas. - Studia są takim pomostem w dorosłość. Często młody medyk na studiach nie wie, czym będzie się zajmował. W momencie, kiedy decydujemy się na to, żeby być chirurgiem, wtedy większość z nas uruchamia wyobraźnię i wszystkie te cechy, które wynieśliśmy z domu. To, jak zwracała się do nas mama czy tata, kiedy chorowaliśmy i potrzebowaliśmy pomocy pomaga szczególnie na początku kariery – tłumaczy prof. Szopiński.

Dodaje, że chirurg niejednokrotnie jest o wiele bardziej samotny niż pacjent. - Chory, którego mamy operować zwykle otoczony jest przez wiele, najczęściej życzliwych mu osób, doskonale przygotowanych zawodowo. Chirurg jest osobą, która ma rozpocząć operację i ją zakończyć – podkreśla. - Bywa tak, szczególnie, kiedy operacje są ciężkie, trwają długo, że jesteśmy zdani często tylko na siebie, na nasze decyzje, od których zależy ludzkie życie – dodaje i przyznaje, że wielokrotnie czuł się bardzo samotnie mimo to, że był otoczony przez kolegów, przyjaciół.

Wielu z nas nie potrafi rozmawiać o uczuciach, co gorsza nie potrafi ich okazywać ani słowem, ani dotykiem. Tymczasem, jak podkreśla psycholog Jerzy Pawlik często nie rozmowa, ale dotyk pomaga ludziom w komunikowaniu się. – Miedzy ludźmi zawodzi komunikacja, brakuje gestu, brakuje dotknięcia w ramię, przekazania czegoś wprost od siebie – tłumaczy. - Z czasem nasila się taka izolacja i wtedy ludzie są obok siebie, właściwie nie mogą sobie nic przekazać. Słowa zawodzą na końcu, a wcześniej zawodzi dotyk - dodaje psycholog.

Jerzy Pawlik opowiada o krótkoterminowej intensywnej terapii, w której stosowane są m.in. techniki niewerbalne intensyfikujące proces psychoterapii. - Polegało to na tym, że grupa pacjentów komunikowała się nie słowami, a poprzez różne formy dotyku. Terapia nawiązuje do pierwotnych przeżyć z okresu wczesnego, co niekiedy pomagało się otworzyć z uczuciami - wyjaśnia.

Psycholog zwraca uwagę, że są pacjenci, którzy bardzo łatwo operują słowami. Nie mają problemu z zagadaniem do kogoś, ale z przekazaniem tego, co czują mają trudność.

Czym jest dotyk? Jaką rolę odgrywa w naszym życiu? O tym w reportażu "Dotyk", którego bohaterami są: Piotr Szopiński – lekarz, Jerzy Pawlik – psycholog, Maciej Wojtyszko – reżyser i Grażyna Barszczewska – aktorka.

***

Tytuł reportażu: "Dotyk"

Autor reportażu: Anna Retmaniak

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 2.19

mbor/pg

Czytaj także

Magazyn Reporterów Jedynki “Bez znieczulenia”

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 09:30
W programie między innymi reportaż Urszuli Żółtowskiej – Tomaszewskiej "Kogo to obchodzi…".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pozbyć się strachu? I czy warto?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 11:47
Lęk jest spowodowany katastroficzną interpretacją tego, czego człowiek doznaje lub sytuacji w jakiej się znajduje. Ale bez lęku nie da się żyć, bo ci co nie doznają lęku szybko giną. Z kolei zbyt dużo lęku również przeszkadza w życiu. Więc jak żyć z lękiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podarowałam życie". Oddałam ojcu nerkę

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 12:00
Magda nie miała wątpliwości, że powinna to zrobić. Mimo długotrwałych dializ jej ojciec potrzebował nerki. Teraz jest po przeszczepie i może żyć normalnie. Wychowuje dwójkę dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi, narcystyczni, skupieni na sobie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 20:29
- Dzisiaj młodzi dorośli to hedoniści, materialiści, egoiści. Oczywiście nie wszyscy i nie w każdym kraju. Joel Stein w amerykańskim tygodniku "Time" najtrafniej to ujęła jako "pokolenie ja do potęgi trzeciej" - opowiada Grażyna Dobroń w "Instrukcji obsługi człowieka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obcy w brzuchu, czyli życie z nieswoistą chorobą zapalną jelit

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 12:56
Choroba Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i mikroskopowe zapalenie jelit to mało znane choroby, na które cierpi wiele osób. Zaliczane są one do nieswoistych chorób zapalnych jelit.
rozwiń zwiń