X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najważniejsze święto PRL obchodzono 22 lipca

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 15:24
- To był dzień ważniejszy nawet od 1 maja. Bo to było nowe święto, święto nowej władzy - mówił w Jedynce Sławek Grzechnik, kierownik działu sztuki socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Audio
  • "Relikty PRL-u" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny
Warszawa 22.07.1952. Plac MDM. Święto 22 Lipca, defilada przodowników pracy
Warszawa 22.07.1952. Plac MDM. Święto 22 Lipca, defilada przodowników pracyFoto: PAP/CAF

Święto 22 Lipca upamiętniało ogłoszenie Manifestu PKWN, zwanego też Manifestem Lipcowym. - Ten dokument usankcjonował komunistyczną władzę w Polsce. Sam w sobie jest on jednym wielkim kłamstwem, bo wbrew temu co mówiono, nie był wcale drukowany w Chełmie, tylko w Moskwie. Następnie stał się przyczynkiem do powstania obchodzonego 22 lipca Narodowego Święta Odrodzenia Polski - tłumaczył Sławek Grzechnik.

Młoda władza ludowa wykorzystywała Święto do działań propagandowych, jak tylko mogła. - 22 lipca nadawał się do wszystkiego. Otwierania fabryk, wielkich imprez masowych, potańcówek i defilad. Dopiero po śmierci Bieruta zaczęto odchodzić od tego wzorca - podkreślił pracownik Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Dziś datę 22 Lipca traktujemy z przymrużeniem oka, jako relikt PRL-u. Powstaje coraz więcej miejsc przypominających tamte czasy, jak restauracje czy muzea. W powrót do przeszłości zabiera nas reportaż Doroty Bonieckiej-Górny "Relikty PRL-u".

Zapraszamy do wysłuchania!

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Lekcja historii” - Dorota Boniecka-Górny

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 13:44
Piątek, 26 kwietnia 2013, godz. 21.14, Program 1. Czy dziś młodzi ludzie chętnie uczą się historii? Czy ich interesuje i jak o niej opowiadać, żeby zainteresowała?
rozwiń zwiń

Czytaj także

22 lipca 1944 – prawda o kłamstwie władzy ludowej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 05:45
- Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego to świadectwo epoki, świadectwo przejmowania władzy państwowej w Polsce przez siły zależne od Związku Radzieckiego - powiedział historyk, prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Towar macany należy do macanta, czyli jak zarobić na PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 08:05
Moda na rzeczy z czasów PRL-u ciągle rośnie, widać to po popularności sklepów internetowych sprzedających produkty w stylistyce z czasów Gomułki czy Gierka. Coraz liczniej powstają także fanpage przypominające najciekawsze aspekty PRL-owskiej rzeczywistości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie składaki hitem na węgierskim rynku!

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 14:25
Dworzec Keleti w Budapeszcie. Tam krzyżowały się drogi socjalistycznej Europy i tam, w latach 70., Węgrzy zaopatrywali się w polskie produkty.
rozwiń zwiń