X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Państwo bez granic, ale z dowodami i paszportami

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 15:08
Spotkanie z mieszkańcami Nowej Ameriki, wirtualnej krainy, w której od dwóch lat dzieją się rzeczy zupełnie realne budzące politowanie jednych i zachwyt innych. Reportaż nagrodzony w Polsko-Niemieckim Konkursie Dziennikarskim.
Audio
  • Reportaż "Nowa Amerika", autor Cezary Galka (Jedynka)
Flaga Słubfurtu
Flaga Słubfurtu

Na początku był Słubfurt - wirtualne miasto, w którym Polacy i Niemcy szukali wspólnego języka i to nie tylko dosłownie. Nie ma już Słubic i Frankfurtu? - pytali nieco dezorientowani mieszkańcy tych miast, inni powoli zaczęli przyswajać zabawną konwencję wspólnej aglomeracji i brać udział w akcjach artystycznych organizowanych pod godłem Słubfurtu. Dziś na całe pogranicze powoli sączy się idea Nowej Ameriki, małej ojczyzny wszystkich, którym się chce, bez względu na wyznanie, pochodzenie i narodowość.
Autor reportażu przypomina, że Michaela Kurzwelly'ego poznał pod koniec lat 90. w Słubicach. Nie myślał wtedy, że młody, wiecznie uśmiechnięty artysta "z tamtej" strony, próbujący manipulować przestrzenią publiczną zadziwi go konsekwencją w dążeniu do celu i nieustającą przez lata motywacją. Nagrał wtedy audycję o jego projektach, w tym o powstającej koncepcji Słubfurtu. - Przyznam, że dla mnie bardziej obca była przestrzeń Frankfurtu niż Słubic, bo nie znałem wcześniej NRD - mówił artysta 20 lat temu. Miał wrażenie, że ludzie we Frankfurcie tylko przebiegają przez przestrzeń publiczną, nie siedzą w knajpkach i kafejkach. Miał wrażenie, że coś ich dusiło.
Pierwszym zadaniem, jakie przed sobą postawił było znalezienie 16 rodzin w Słubicach i Frankfurcie, które były gotowe udzielić na dwa tygodnie gościny artystom. W rodzinach polskich mieszkali Niemcy, u rodzin niemieckich Polacy. Potem zapragnął stworzyć z tych dwóch miasteczek jedno miasto, które nazwał Słubfurt.
Kolejne oficjalne spotkanie autora reportażu z Michaelem Kurzwellym miało miejsce przy okazji rejestracji materiału do audycji o wstąpieniu Polski do UE i odbyło się we Frankfurcie 1 maja 2004 roku. Słubfurt miał się już wtedy znakomicie.
Ale problemy z przygraniczną integracją trwają do dziś. Cezary Galek odwiedził II Kongres Nowej Ameriki w listopadzie 2012 roku. Krzysztof Wojciechowski, szef Collegium Polonicum w Słubfurcie wyjaśnia, że chodzi o to, żeby granica nie dzieliła, a łączyła. - Kiedy przyjechałem tutaj 20 lat temu w projekcie uczestniczyło kilka osób. Obecnie jest ich ponad 500 - mówi Wojciechowski, którego zdaniem projekt się rozwija.
Michael Kurzwelly chce zrobić Słubfurt wzdłuż całej polsko-niemieckiej granicy. Od Szczecina (Stettin) i Świnoujścia na północy do Gubina-Guben na południu. Choć są elementy, które to utrudniają. Pierwszy to bariera językowa. - Drugi to fakt, że wszystkie państwa traktują tereny przygraniczne jak zadupie - mówi obrazowo. No i granice dalej istnieją w głowach ludzi.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Nowa Amerika" - autor Cezary Galka.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Frankfurt nad Odrą: blokada marszu neonazistów

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 20:37
Około 500 osób zablokowało trasę marszu, w którym uczestniczyło niespełna 100 neonazistów - poinformowała niemiecka policja.
rozwiń zwiń