X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Elżbieta Barszczewska - dwa życia, dwie natury

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 15:14
- Nie była w życiu uosobieniem słodyczy, choć role wyróżniające się liryzmem i delikatnością zdominowały spojrzenie na aktorstwo mojej matki. Była normalną kobietą, nie znosiła czułostkowości - opowiada Juliusz Wyrzykowski.
Audio
  • Reportaż Wojciecha Markiewicza "Elżbieta Barszczewska. Jeszcze jedna historia"
Elżbieta Barszczewska jako Ofelia. Teatr Polski. Festiwal Szekspirowski: Hamlet Szekspira w reż. Arnolda Szyfmana.
Elżbieta Barszczewska jako Ofelia. Teatr Polski. Festiwal Szekspirowski: "Hamlet" Szekspira w reż. Arnolda Szyfmana. Foto: PAP

"Wyrosłam wewnątrz skłębiona i rozważna, na zewnątrz chłodna i prosta" - pisała w dzienniku. - Jej dzieciństwo było bardzo skomplikowane, trudne, wychowywała ją matka, która po prostu była panną z dzieckiem. Ojciec bywał tylko od święta - opowiada o swojej ciotce Igor Strojecki, podróżnik i archiwista. Mimo to w swoich dziennikach Elżbieta Barszczewska pisała, że jest owocem "wielkiej miłości, jedynej, odważnej, nieskończonej".

Aktorsko debiutowała w 1934 roku rolą Heleny w "Śnie nocy letniej". Najdłużej związana z Teatrem Polskim, grała także na scenie Teatru Narodowego oraz w filmach. - Publiczność, niestety przy pomocy krytyki, mieściły ją w szufladce "panienka z miniatury". A przecież większość ról wcale nie była tego typu - wspomina Juliusz Wyrzykowski, syn aktorki. Jak opowiada w reportażu Wojciecha Markiewicza, istnieje wyraźny rozdźwięk między życiem normalnym, a obrazem Elżbiety Barszczewskiej stworzonym na podstawie jej ról.

29 listopada 2013 roku przypada setna rocznica urodzin Elżbiety Barszczewskiej. Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Wojciecha Markiewicza "Elżbieta Barszczewska. Jeszcze jedna historia", w którym znalazły się także jej archiwalne wypowiedzi na antenie Polskiego Radia oraz niezwykle trafne spostrzeżenia i komentarze pisarki Marii Dąbrowskiej - stryjecznej siostry Elżbiety Barszczewskiej.

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Woronowicz: nie jestem typem uwodziciela

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 11:31
- Jestem raczej skrytym człowiekiem, zamkniętym, mało we mnie wylewności. Nie mam też może czasu, by się rozejrzeć na boki, gonię ciągle do przodu i na szczęście mam trochę pracy - mówi Adam Woronowicz w rozmowie z Anną Retmaniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Sapryk: mój debiut w Teatrze Narodowym nie mógł wypaść lepiej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 11:56
- Literatura, reżyserzy, płodozmian są dla mnie bardzo pociągające i po roku to miejsce wydaje mi się bardzo dobrą decyzją - mówił w Jedynce aktor Tomasz Sapryk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Cieślak: przestałam bać się widzów

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 21:44
- Jestem na takim etapie życia, że nie boję się już widza. Kiedyś się bałam, bo chciałam mu udowodnić, że dobrze przed nim zagram. Teraz wchodzę do teatru i czuję, że inaczej zachowuje się publiczność w piątek, inaczej w sobotę, a jeszcze inaczej w niedzielę po obiedzie - mówiła w Jedynce aktorka Anna Cieślak.
rozwiń zwiń