"Czasami się ze mnie sypie skóra". Ta choroba bardziej boli psychicznie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 00:30
Wielu chorych mówi, że to schorzenie bardziej boli psychicznie niż fizycznie. Choć łuszczyca nie jest zaraźliwa, reakcje, z którymi spotykają się cierpiący na to schorzenie świadczą o tym, że nie każdy o tym wie.
Audio
  • Reportaż "Wstyd" Jana Kasi (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
  • Debata na temat łuszczycy (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

W Polsce na łuszczycę cierpi prawie milion osób, z czego ponad tysiąc ma najcięższą postać tej choroby, która uniemożliwia im normalne życie. Dermatolodzy alarmują, bo warunki leczenia często są poniżej europejskich standardów. 29 października to Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę.

>>>Dowiedz się więcej na temat zdrowia - wejdź na kanał "Z Jedynką zdrowiej" na moje.polskieradio.pl

Wiele osób traktuje łuszczycę jak defekt estetyczny, a nie jak chorobę. - Przede wszystkim warto podkreślić, że nie jest to choroba zakaźna, nie można się nią zarazić przez dotyk lub kontakt – podkreśla dr Marta Kurzeja, dermatolog. Jak dodaje, jest to choroba związana z zaburzeniami układu immunologicznego, odpowiedzialnego za odporność człowieka. Naukowcy nie wiedzą o niej wszystkiego – jest ona nadal dla nich zagadką.

Ciało
Ciało pokryte łuszczycą

- W każdym wieku można zapaść na łuszczycę, natomiast najczęściej ona pojawia się u osób w wieku średnim – tłumaczy dermatolog. Do lekarza warto udać się, gdy na skórze pojawi się zmiana rumieniowa, czyli czerwona plama łuszcząca się, najczęściej w okolicy stawów łokciowych lub kolanowych albo wokół pępka.

 

- Miałem kilka razy taką sytuację, że zwrócono mi uwagę, że dziwnie wyglądam. Kiedyś w tramwaju w Bydgoszczy, kiedy podawałem bilet konduktorowi zareagował pokazując mi, że coś ze mną nie tak i bał się wziąć ode mnie bilet. Wiem też o sytuacjach na basenie, gdzie osoby z łuszczycą czasami są nie wpuszczane. W takich momentach wzruszam ramionami i ignoruję to – opowiada Wojciech Wilkowski, przewodniczący unii chorych na łuszczycę.

Jak dodaje Wilkowski, z czasem zrozumiał, że z widocznymi zmianami skóry nie należy się pokazywać na plaży czy basenie. - Jeśli już to można to zrobić w bardzo zaufanym gronie znajomych, albo samotnie - mówi przewodniczący unii chorych na łuszczycę. Jak opowiada problem w związku z chorobą pojawia się w domu. - Kiedy mam wysyp, to się ze mnie sypie, bo skóra się łuszczy. Trudno chodzić cały czas z odkurzaczem po mieszkaniu, więc ja się przyzwyczajam do nieporządku, a rodzinie nie bardzo to pasuje, co jest najzupełniej zrozumiałe - mówi Wilkowski.

Z jakimi problemami borykają się chorzy na łuszczycę? Jak sobie z tą chorobą radzić? Jak ją leczyć? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jana Kasi "Wstyd" oraz dyskusji na temat choroby.

Program Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" poprowadził Jerzy Zawartka.

sm

Czytaj także

Reumatoidalne zapalenie stawów. Spowiedź człowieka połamanego

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 23:00
Z bólu nie można spać, chwycenie czegoś ręką stanowi problem, a dostępność lekarzy jest niewystarczająca. Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba bezlitosna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rakija - jak kobieta walczyła z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 14:05
- Jestem chora na raka i potrzebuję 200 tysięcy na lek, który nie jest refundowany. Zapraszam na kiermasz ciast - nawołuje Marzena do przechodniów. Młoda kobieta nie rezygnuje z walki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyją, choć są skazani na niebyt. Los osób w śpiączce

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 00:30
- Czekałam na tę chwilę, żeby chociaż powiedziała mama. I doczekałam się – mówi w reportażu "Powrót” Jana Kasi mama dziewczynki, która wybudziła się ze śpiączki.
rozwiń zwiń