Człowiek, który debiutował z "Ptakami" Hitchcocka

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 14:15
- Nie pamiętam kiedy widziałem film na sali, a pójścia do innego kina w ogóle sobie nie wyobrażam - mówi pan Piotr. Od trzydziestu lat jest najważniejszą osobą w kinie, ale mało kto zdaje sobie sprawę z jego istnienia.
Audio
  • Reportaż Roberta Rydzewskiego "Kinooperator" (Jedynka)
Szczyt sali kinowej to królestwo kinooperatora. Przez małe okienko może on oglądać wyświetlane przez siebie filmy, ale często ilość pracy na to nie pozwala.
Szczyt sali kinowej to królestwo kinooperatora. Przez małe okienko może on oglądać wyświetlane przez siebie filmy, ale często ilość pracy na to nie pozwala.Foto: PAP/Maciej Kulczyński

- Oglądanie filmów już mnie nie bawi. Nawet jeśli wyświetlam coś po raz pierwszy, to nie zawsze oglądam. Ale najbardziej lubię horrory i science fiction - mówi pan Piotr w reportażu Roberta Rydzewskiego.

Jego przygoda z kinem rozpoczęła się w dzieciństwie, gdy towarzyszył w pracy ojcu - kierownikowi kina. - Pierwszy film wyświetliłem, gdy miałem chyba 12 lat. To były "Ptaki" Alfreda Hitchcocka. A pracę rozpocząłem... uciekając przed wojskiem - wspomina.

W końcu jednak armia upomniała się o niego, ale nawet tam pełnił funkcję kinooperatora.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

W tym zawodzie odpowiedzialnym się jest nie tylko za puszczania filmów, ale również za światło, klejenie zerwanych taśm, a nawet za naprawę projektorów.

Co się najczęściej psuje w projektorze? Czy praca kinooperatora może być niebezpieczna? Pan Piotr, kinooperator z trzydziestoletnim stażem, zdradzał tajniki swojego zawodu, który niebawem może odejść w niepamięć.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Roberta Rydzewskiego "Kinooperator".

(asz)

Zobacz więcej na temat: FILM kino

Czytaj także

Była zjawiskiem, dziewczyną-marzeniem. Oto Tetetka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 11:00
Teresa Tuszyńska, znana również jako "Tetetka”, była najpierw wziętą modelką, następnie aktorką. Graniem zajęła się trochę przez przypadek. Została laureatką konkursu "Film szuka młodych aktorek" zorganizowanego przez "Przekrój" w 1958 roku. Miała wówczas zaledwie 16 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po obejrzeniu tego filmu chciałoby się gdzieś uciec

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 02:56
Pierwszego listopada do kin wszedł tylko jeden film, ale jak zwykle taka premiera jest wydarzeniem, które zwraca uwagę i sygnalizuje, że tematyka filmu, jego artystyczne walory czynią go wyjątkowym. To zarazem opowieść o miłości, jak i zemście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przeminęło z wiatrem"? Nie! Fenomen książki i filmu wciąż trwa

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 23:00
Fabuła powieści dotyczy wojny secesyjnej, a książka ukazała się w okresie, gdy cienie wielkiego kryzysu i II wojny wisiały nad światem. Para głównych bohaterów nie poddawała się przeciwnościom i to ta postawa, na równi z wątkiem miłosnym, przemawiała do ówczesnych. Czy dzieło aktualne jest i dziś?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nad tą sztuką czuwa mistrz kina. Dzieło Bergmana na deskach teatru

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 04:44
- Bergman przy okazji historii o małżeństwie chce opowiedzieć o rozpadzie współczesnego świata, o zanikaniu więzi, o wybujałym indywidualizmie, który doprowadza do tego, że ludzie nie mogą się ze sobą porozumieć - opowiada reżyser Barbara Sass o spektaklu "Sceny z życia małżeńskiego".
rozwiń zwiń