Podobni do siebie jak dwie krople wody, a skrajnie różni

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 01:16
Bliźnięta jednojajowe mają poczucie swojej wyjątkowości. Wszystko mają jednakowe, nawet linie papilarne. Czy łatwo być bliźniakiem? Co łączy takich braci lub siostry?
Audio
  • Naturalne klony, czyli co to znaczy być bliźniakiem (Problem z głowy/ Jedynka)
Podobni do siebie jak dwie krople wody, a skrajnie różni
Foto: Glow Images/East News

Bliźnięta jednojajowe (monozygotyczne) przychodzą na świat raz na 300 porodów. Między takim rodzeństwem istnieje niezwykle silna więź emocjonalna, której mechanizmy od dawna zgłębiają specjaliści. Bliźnięta jednojajowe mają ten sam kod genetyczny, wyglądają tak samo, ale upodobania, zainteresowania i zdolności mogą mieć odmienne. Co o tym decyduje? Czy różnice między bliźniętami pogłębiają się wraz z upływem lat?
Doktor Zuzanna Toeplitz przyznaje, że bycie bliźniakiem jednojajowym ma swoje pozytywne i negatywne strony. - Każdy z nas dochodzi do takiego momentu w życiu, kiedy chce zdobyć własną indywidualność, tożsamość i być absolutnie jedyny na świecie. Wtedy to może trochę przeszkadzać - komentuje psycholog z UW.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Paweł Golec z zespołu "Golec uOrkiestra" opowiada, że największy wpływ na zrozumienie, że jest bliźniakiem mieli rodzice, którzy ubierali jego i brata w ten sam sposób. - Nie widziałem wówczas w tym nic złego, bo to nas wyróżniało. Do dziś myślę, że to atut, i że wykorzystujemy to w bardzo pozytywny sposób - mówi muzyk. Paweł Golec podkreśla, że nie ma drugiego takiego zespołu, który za frontmanów ma dwóch braci bliźniaków, co czyni z "Golec uOrkiestry" jedyny taki zespół na świecie.
Czy rodzice dobrze robią, ubierając bliźniaki w identyczne ubrania? Psycholog dr Zuzanna Toeplitz poleca ostrożność w ferowaniu wyroków w tej sprawie, bo odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. - Z jednej strony jest to zabawne, a z drugiej nie jest to najlepszą metodą. Ubiorem podkreślamy zewnętrzną część tego, jacy jesteśmy. A dobrze by było, żeby pozwolić człowiekowi rozwinąć własny pomysł na życie i na to jaki chce być - tłumaczy doktor.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Na co powinni zwracać uwagę rodzice wychowujący bliźnięta? Posłuchaj całej rozmowy!
O blaskach i cieniach bliźniaczego życia mówiła dr Zuzanna Toeplitz z Wydziału Psychologii UW. O różnicach na poziomie genetycznym powiedziała prof. Magdalena Fikus, a swoimi refleksjami na temat relacji braterskiej z bratem bliźniakiem podzielił się Paweł Golec z zespołu "Golec uOrkiestra".
"Problem z głowy" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.
sm/ag

Czytaj także

Alkoholizm: rodzina nie powinna zacierać śladów i "ratować" sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 14:07
- Jeśli ktoś przychodzi do domu pijany, w zabrudzonej kurtce i na przykład rozbije wazon podczas awantury, a rano wstaje i ma uprane ubranie, czysty dom, to nawet nie ma pojęcia, co się działo. Alkoholik musi zobaczyć swój bagaż, by przejrzeć na oczy - mówili goście Jedynki w rozmowie o uzależnieniu od alkoholu i zmowie milczenia wokół problemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak trenować głowę? Spacer sekretem fitnessu mózgu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 16:00
Nasz mózg, tak jak i całe ciało, ulega procesowi starzenia. Codziennie umiera ok. 10 tysięcy neuronów. Czy, pomimo upływu lat, można utrzymać mózg w dobrej kondycji? Jak to robić?
rozwiń zwiń