Trudna sztuka nicnierobienia. O pożytkach z czasu wolnego

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 03:13
Leniuchowanie jest sztuką, bo wcale nie jest łatwo umieć nic nie robić. Dla wielu nicnierobienie to kompletna strata czasu. Dlaczego?
Audio
  • Jak w natłoku "muszę" znaleźć czas na "chcę"? (Problem z głowy/ Jedynka)
Trudna sztuka nicnierobienia. O pożytkach z czasu wolnego
Foto: Glow Images/East News

Ulrich Schnabel, autor książki o "Sztuce leniuchowania" przyznaje, że nicnierobienie zniknęło wraz z tempem współczesnego świata. - Próbujemy oszczędzić czas i znamy wiele metod, by to zrobić np. pisanie maili zamiast listów tradycyjnych. Szybszy sposób, więc wydawałoby się, że zyskamy mnóstwo czasu, ale w rzeczywistości wszyscy piszą maile i oczekują błyskawicznej odpowiedzi, w związku z czym, by odpowiedzieć, szybko musimy wykonać mnóstwo pracy - mówi dziennikarz.
Jak podkreśla Schnabel, paradoksem tej sytuacji jest to, że rozwój techniki i nowych technologii miał nam zagwarantować oszczędność czasu, a nadały naszemu życiu pęd, który sprawił, że mamy obecnie mniej czasu niż dawniej. - Tak przyzwyczailiśmy się do życia w pędzie, bycia wydajnymi i produktywnymi, że teraz trudno nam jest zwolnić lub nic nie robić, bo wydawałoby nam się, że tracimy czas. W globalnym, szybkim świecie nie bardzo możemy sobie pozwolić na zwolnienie, bo zjedzą nas szybsi konkurenci - tłumaczy naukowiec. Jak dodaje, mamy poczucie, że musimy wytrzymać to tempo, bo z ekonomicznego punktu widzenia nie możemy pozwolić sobie na zmniejszenie prędkości.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Kolejną przeszkodą na drodze do leniuchowania jest to, że mamy większe oczekiwania i wymagania niż nasi przodkowie. - Ciągle chcemy więcej, wycisnąć z życia ile się da, a to pochłania czas. Wydaje mi się, że naszym przodkom takie myślenie było zupełnie obce - opowiada Schnabel. Kolejnym problemem jest to, że osoby, które mają dużo wolnego czasu są postrzegane jako takie, które nie odniosły sukcesu, bo żyjemy w społeczeństwie, w którym sukces i pieniądze są wyceniane bardzo wysoko.
Autor najczęściej proponuje ludziom, którzy przychodzą do niego po porady w sprawie czasu, by wyobrazili sobie swój własny pogrzeb i zastanowili się, co chcieliby usłyszeć w takiej chwili od ludzi. Czy to, że codziennie byli w biurze i ciężko pracowali? A może to, że potrafili słuchać ludzi i mieli dla nich czas? - To dobry sposób na zastanowienie się co tak naprawdę jest w życiu ważne - mówi Schnabel.

fot.
fot. Glow Images/East News

Aleksandra Bednarska, psychoterapeutka tłumaczy, że leniuchowanie i czas wolny to robienie rzeczy, które są dla nas bardzo ważne w danym momencie, bo chcemy je robić. - Dzięki temu zyskamy poczucie satysfakcji z życia, z tego, co robimy, poczujemy się spełnieni i nadamy sens naszym działaniom - komentuje Aleksandra Bednarska.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Jak w natłoku "muszę" znaleźć czas na "chcę"? Jak umiejętnie gospodarować czasem, by mieć również chwile odpoczynku? Dlaczego jest to tak ważne? Posłuchaj całej audycji!
W programie m.in.: Aleksandra Bednarska, psychoterapeutka oraz rozmowa z Ulrichem Schnablem, fizykiem, dziennikarzem, redaktorem naukowym tygodnika "Die Zeit", autorem książki o "Sztuce leniuchowania" o tym co się w XXI wieku stało z wolnym czasem i o wielkich leniuchach w historii.
"Problem z głowy" poprowadziła Nina Karczmarewicz.

sm/ag

Czytaj także

"Dziarski Dziadek" i przepis na długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 08:00
W zdrowym ciele - zdrowy duch, niezależnie od metryki. Dowodem na tę tezę jest "Dziarski Dziadek", 92-letnia gwiazda internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak podjąć walkę z czasem, by wyjść z niej obronną ręką?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 05:09
Jak mężczyzna powinien zadbać o swoje zdrowie i kondycję, gdy dobiega 40-50 roku życia? Mówi o tym książka "Druga młodość Supermana”, z której można dowiedzieć się, jaki jest przepis na skuteczną walkę z czasem.
rozwiń zwiń