Trudna decyzja. Czy mamy obowiązek opiekować się rodzicami?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 03:42
- Daleka jestem od generalizacji, że ktoś kimś powinien się opiekować. To bardzo złożony proces - powiedziała w Jedynce psychiatra, dr Magdalena Namysłowska.
Audio
  • Czy spoczywa na nas obowiązek zajęcia się rodzicami? (Problem z głowy/ Jedynka)
Trudna decyzja. Czy mamy obowiązek opiekować się rodzicami?
Foto: GlowImages/EastNews

Czy opiekowanie się starymi i często chorymi rodzicami jest obowiązkiem dzieci? W sondzie przygotowanej dla radiowej Jedynki wiele osób odpowiedziało, że "powinno" i "należy" się nimi opiekować. Psycholog dr Magdalena Namysłowska podkreślała, że każdy ma prawo do swojej decyzji i przestrzeni, choć w tym przypadku jest to bardzo delikatna materia. - Każda rodzina ma prawo na swój sposób podejmować tę decyzję i trudno tutaj krytykować czy mówić, że jeden wybór jest lepszy od drugiego. To jest bardzo indywidualne i zależy od wielu czynników - wyjaśniła Namysłowska.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Terapeutka dodała, że decyzja o opiece powinna być kształtowana przez lata i lepiej, by była podjęta przez wszystkie strony - nie tylko osoby wymagające pomocy. - To nie powinien być nakaz dla dzieci - podkreśliła psychiatra. Prof. Namysłowska mówiła też, że w przypadkach rodzin patologicznych taka opieka może być wręcz szkodliwa dla dzieci, które doznały krzywd ze strony rodziców.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu na temat pensjonatu dla osób starszych "Ostoja" w Starej Wsi koło Nadarzyna, przygotowanego przez Małgorzatę Raduchę oraz rozmowy z psychiatrą.
Audycję "Problem z głowy" prowadziła Nina Karczmarewicz.
sm/tj/asz

Czytaj także

Wyjście z domu: trudny temat dla dzieci i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 05:21
Jak motywować dorosłe dzieci do usamodzielniania się i jednocześnie pozbyć się wyrzutów sumienia z tego powodu? W "Problemie z głowy" rozmawialiśmy o wyprowadzce z rodzinnego domu i samodzielności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Coming out" dziecka to odwaga, ale także zaufanie do rodziców

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 16:06
Jak rodzice mają się oswoić z informacją o homoseksualności dzieci? Psychoterapeuci Agata Loewe i Daniel Bąk uważają, że powinni zrozumieć swoje dzieci. - To jedyny sposób, żeby zachować kontakt z własnym dzieckiem. Dziecko jest takie, jakie jest - mówią w audycji "Problem z głowy”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka i córka: trudna miłość, z którą trzeba żyć

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 05:49
Czasami im jesteśmy z kimś bliżej, tym więcej przeszkód na drodze do porozumienia. W temacie trudnych relacji matek i córek jest wciąż wiele niedopowiedzeń i niejasności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podobni do siebie jak dwie krople wody, a skrajnie różni

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 01:16
Bliźnięta jednojajowe mają poczucie swojej wyjątkowości. Wszystko mają jednakowe, nawet linie papilarne. Czy łatwo być bliźniakiem? Co łączy takich braci lub siostry?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność, czuły punkt naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 17:20
Nie lubimy o niej rozmawiać, a osoby samotne niechętnie się do niej przyznają. Czy samotność to straszna trwoga dla każdego? Jak można sobie z nią radzić albo nauczyć się z nią żyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna sztuka nicnierobienia. O pożytkach z czasu wolnego

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 03:13
Leniuchowanie jest sztuką, bo wcale nie jest łatwo umieć nic nie robić. Dla wielu nicnierobienie to kompletna strata czasu. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadają sobie ból, by odczuć ulgę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 16:20
Czym jest autoagresja? Co o niej wiemy? Czym różni się zachowanie autoagresywne od autodestrukcyjnego? 1 marca obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autoagresji.
rozwiń zwiń