X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Autyzm nie jest chorobą. To zaburzenie rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 11:44
Nie jest czymś, na co się zapada, a później przechodzi. Jest stanem odmiennego funkcjonowania systemu nerwowego i rozumienia rzeczywistości. 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.
Audio
  • Autyzm nie jest chorobą. To zaburzenie rozwoju (Problem z głowy/Jedynka)
Autyzm nie jest chorobą. To zaburzenie rozwoju
Foto: Glow Images/East News

Od czasu premiery filmu "Rain Man" hasło autyzm zagościło na dobre w naszej świadomości. Mimo to, wielu z nas nie wie, z czym się on wiąże, a bezradność wobec tego zaburzenia dotyczy też środowiska medycznego. Tymczasem szacuje się, że jedno dziecko na 100 rodzi się z autyzmem.

Osoby z autyzmem mają problemy w komunikowaniu się i nawiązywaniu relacji. Mogą nie wiedzieć, że poprosiły kogoś, że np. chcą coś dostać. - Często kierują ręką tej osoby w stronę przedmiotu, który chciałyby dostać. Jeżeli nie towarzyszy temu umiejętność wypowiadania słów to próbują zwrócić uwagę na siebie krzykiem - tłumaczyła w Jedynce terapeutka Olga Świeża.

Komunikowanie się to też język pozawerbalny. Osobom z autyzmem ta sfera może sprawiać jeszcze większe problemy niż wypowiadanie słów. - One bardzo by chciały zintegrować się z otoczeniem, ale nie wiedzą jak to zrobić. Próby, które podejmują bywają odbierane jako namolne. Jeżeli nie mamy świadomości, że nasz rozmówca ma zaburzenia ze spectrum autyzmu, to bardzo często jest traktowany jako dziwny - dodała terapeutka.

Osoby z autyzmem mogą nas zaskakiwać np. układaniem przedmiotów w równe rządki, zapamiętywaniem dat lub tras autobusów. - Mają specyficzną łatwość zapamiętywania danych technicznych, które nie wymagają intuicyjnego rozumienia - powiedziała. Jej zdaniem, podobnie jak w przypadku każdej innej osoby ważne jest aby nie zakładać, że osoba z autyzmem jest niesprawna intelektualnie, bo można ją przez to skrzywdzić.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Osoby autystycznej nie powinno się też traktować jako "genialnego idioty”. Kogoś, kto wybitne uzdolnienia w danym kierunku i nie jest w stanie poradzić sobie w życiu. - Osoby ze szczególnymi uzdolnieniami, zdiagnozowanym spectrum autyzmu jest niewiele. Przeważnie mają swoje zainteresowania. Nie można jednak powiedzieć, że są wybitnie uzdolnione w jakimś kierunku - tłumaczyła z kolei Joanna Grochowska, wiceprezeską Fundacji SYNAPSIS. Jej zdaniem w obcowaniu z osobami autystycznymi ważne jest przestrzeganie ustalonych reguł.

Jak postępować z osobami autystycznymi? Z czym mają kłopoty? Jakie są objawy autyzmu? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Gośćmi była też psychoterapeutka Agata Bujnik oraz absolwent Uniwersytetu Łódzkiego Jan Grzesiek, u którego zdiagnozowano autyzm.

"Problem z głowy" prowadziła Nina Karczmarewicz.

tj, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trudna decyzja. Czy mamy obowiązek opiekować się rodzicami?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 03:42
- Daleka jestem od generalizacji, że ktoś kimś powinien się opiekować. To bardzo złożony proces - powiedziała w Jedynce psychiatra, dr Magdalena Namysłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związek na odległość. Dotykowy ekran nie zastąpi partnera

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 19:57
Najbardziej brakuje ciepła w codzienności. Partnerzy nie mogą się do siebie przytulić, gdy zmęczeni wracają do domów, a o wycinkach życia najbliższej osoby dowiadują się jedynie za pomocą techniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy rodzi się chore dziecko. Jak sobie poradzić z szokiem?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 02:54
Do czego można porównać uczucia, które rodzą się w rodzicach po narodzinach dziecka z zespołem Downa? Jak można im pomóc? - To wydaje się banalne, ale warto skupić się na tym, że rodzi się dziecko, cieszyć się razem z rodzicami. Każde dziecko jest piękne - mówi Agnieszka Cybulska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemęczenie u lekarza trafia rykoszetem w pacjenta

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 13:59
- Lekarz nie będzie dobrym specjalistą, jeżeli zaniedba siebie. Tymczasem często zdarza się, że lekarze będący w relacji skośnej z pacjentami zapominają o tym, że muszą dbać o swoje potrzeby, wysypiać się i nie pracować po 12 godzin - mówił w Jedynce Robert Rutkowski, psycholog i psychoterapeuta.
rozwiń zwiń