By dodawać życia do lat, a nie lat do życia. Przepis na młodość

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 04:46
"Nie zależy mi na tym, by wyglądać młodo. Wolę zestarzeć się z godnością. Starsze twarze również są bardzo piękne", "Każdy ma tyle lat, na ile się czuje. Ja mam dużo lat, a czuję się młodo, no to się stroję jeszcze" - brzmią opinie uczestników radiowej sondy. Co jesteśmy w stanie zrobić, by na dłużej zatrzymać młodość?
Audio
  • Kto i po co chce zachować wieczną młodość? (Problem z głowy/ Jedynka)
By dodawać życia do lat, a nie lat do życia. Przepis na młodość
Foto: Glow Images/East News

Kremy, botoks, dieta, gimnastyka - to niektóre ze sposobów słuchaczy na zachowanie młodości. Nie każdy potrafi powiedzieć sobie "starość przyszła, nie ma sprawy" i zaakceptować rosnącą liczbę lat zachowując przy tym radość z życia i ciekawość świata.

- Zawsze, gdy wracam z Wielkiej Brytanii do Polski, mam wrażenie, że u nas widzi się mniej radosnych osób niepełnoprawnych, uśmiechniętych dojrzałych ludzi z wyraźnymi oznakami mijającego czasu. Pomimo tej wielkiej zmiany, jaka nastąpiła w Polsce, my jeszcze nie umiemy cieszyć się dojrzałością - mówi Robert Rutkowski, psychoterapeuta.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Jego zdaniem dojrzałość nie musi oznaczać brzydoty. Może być piękna, a czasami wręcz fascynująca bardziej niż młodość. - W Londynie mam wrażenie, że spotykam mniej nachalnego botoksu niż w warszawskim metrze - opowiada psycholog.
Z takim zdaniem zgadza się psycholog Zuzanna Celmer, która dostrzega dominujący w polskim społeczeństwie kult młodości, przez co właściwie nie widać osób w średnim wieku. - Wiek pomiędzy 40 a 50 rokiem życia się ukrywa, bo można udawać, że jeszcze przynależy się do młodej części społeczeństwa. Myślę, że właśnie ci powinni być adresatami wszystkich starań, płynących także przez media, aby starsze lata upływały aktywnie. By dodawać życia do lat, a nie lat do życia - podkreśla terapeutka.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Czy w Polsce 50+ to stygmat? Dlaczego tak duży nacisk kładziony jest na wygląd zewnętrzny i wizerunek? Jak w starość wchodzą kobiety, które budują swoją tożsamość na urodzie? Posłuchaj całej rozmowy, którą poprowadziła Nina Karczmarewicz.
"Problem z głowy" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 21.14.
(sm/asz)

Czytaj także

Jak trenować głowę? Spacer sekretem fitnessu mózgu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 16:00
Nasz mózg, tak jak i całe ciało, ulega procesowi starzenia. Codziennie umiera ok. 10 tysięcy neuronów. Czy, pomimo upływu lat, można utrzymać mózg w dobrej kondycji? Jak to robić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stoicki spokój receptą na trudne czasy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 04:11
Jak przekuć wiedzę filozoficzną na lepsze życie? Mądrości starożytnych filozofów - stoików wykorzystuje się dziś jako metodę terapeutyczną. Jak to działa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Majewski: związek to nie kawa, którą się pobudzisz i cześć

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 03:37
W dzisiejszych czasach coraz trudniej stworzyć udany związek. Ciągle można spotkać pary, które nie poddają się kryzysom, jak Szymon i Magda Majewscy. - W trudnych momentach pomaga coś, co nazywam "instytutem pamięci małżeńskiej", czyli pamiętanie o dobrych momentach, które przeżyliśmy - poleca Szymon Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mama i tata jak wrogowie lub obcy. Jak poprawić więź z rodzicami?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2014 14:24
1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. - Jeszcze nie urodziło się takie dziecko, które nie miałoby żadnych pretensji do swoich rodziców, jak również nie ma takich rodziców, którzy nie popełniliby ani jednego błędu - mówi Nina Karczmarewicz, prowadząca "Problem z głowy".
rozwiń zwiń