Realny strach przed wojną? Nasze obawy przed najgorszym

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 14:00
Coraz więcej osób zaczyna się obawiać wojny, która przez ostatnie dziesięciolecia wydawała się czymś odległym. Jednak w związku z kryzysem na Ukrainie, strach przed konfliktem zbrojnym staje się coraz bardziej powszechny. Jak możemy sobie z nim poradzić?
Audio
Rozpacz kobiety po zniszczeniach jej domu w miejscowości Peski, niedaleko Doniecka na Ukrainie
Rozpacz kobiety po zniszczeniach jej domu w miejscowości Peski, niedaleko Doniecka na UkrainieFoto: EPA/KONSTANTIN GRISHIN

- Stare anglosaskie powiedzenie mówi, że należy mieć nadzieję na najlepsze, ale przygotowywać się na najgorsze. Straciliśmy poczucie bezpieczeństwa z powodu tego, co dzieje się na Wschodzie, świat się nagle zmienia, a w sytuacji niewiadomej odnosimy się do tego, co znamy, czyli do historii - mówi Jarosław Kociszewski z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia. Jak dodaje, nasza historia stosunków z Rosją nie napełnia optymizmem, dlatego też zaczynamy się obawiać.
Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>
Michał Żakowski z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia również jest zdania, że zawsze powinniśmy brać pod uwagę to, że wojna jest niedaleko i że może się pojawić takie zagrożenie. - Dzieje się tak, bo świat się bardzo dynamicznie zmienia. Może nie ma bardzo bezpośredniego zagrożenia, ale o wojnie zależy myśleć jako o potencjalnym scenariuszu, który wpłynie w jakiś sposób na nasze życie - mówi dziennikarz.
Psycholog Robert Rutkowski potwierdza w audycji Problem z głowy", że w ostatnim czasie usłyszał od pacjenta zdanie, iż boi się wojny. - Moi pacjenci zaczęli mi przynosić do gabinetu strach przed przyszłą wojną, który ich zaprząta i czyni mniej sprawnymi w teraźniejszości. Nie jest to jednostkowa sytuacja i są to niejednokrotnie ludzie bardzo zamożni, którzy dokonują już wyboru decyzji biznesowych, dotyczących np. przesunięć kapitału - mówi lekarz.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Czy boimy się wojny? Czy o niej myślimy? Jak miejsce zamieszkania wpływa na ten strach? Czy mówienie o swoich lękach jest oznaką słabości? I czego naprawdę powinniśmy się bać? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Nina Karczmarewicz.

(sm,tj)

Czytaj także

By dodawać życia do lat, a nie lat do życia. Przepis na młodość

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 04:46
"Nie zależy mi na tym, by wyglądać młodo. Wolę zestarzeć się z godnością. Starsze twarze również są bardzo piękne", "Każdy ma tyle lat, na ile się czuje. Ja mam dużo lat, a czuję się młodo, no to się stroję jeszcze" - brzmią opinie uczestników radiowej sondy. Co jesteśmy w stanie zrobić, by na dłużej zatrzymać młodość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złe wspomnienia, które kładą się długim cieniem na całym życiu

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 00:44
- To nawet nie jest propozycja, by jeśli spotyka nas coś złego, wyrzec się tego. Między wyrzec a rozpamiętywać, między całkowitą niepamięcią a nabraniem do tego stosunku dojrzałego, akceptacji i przyjęcia tego dramatu, jest ogromna różnica - wyjaśnia psychoterapeutka Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
rozwiń zwiń