Przerażający smutek i brak chęci do życia. Depresja - choroba naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 05:09
- Depresji bliżej jest do załamania, choć może osiągać poziom nasilenia, który jest już chorobą psychiczną. Najczęściej jest to pewien zespół objawów, które współwystępują u pewnej osoby przez dłuższy czas - wyjaśnia dr Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta.
Audio
  • Depresja - choroba naszych czasów (Problem z głowy/ Jedynka)
Przerażający smutek i brak chęci do życia. Depresja - choroba naszych czasów
Foto: Glow Images/East News

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że 350 milionów ludzi na świecie, czyli ok. 5 procent całej populacji cierpi na depresję. Każdego roku liczba ta zwiększa się. Po chorobie niedokrwiennej serca depresja jest drugą najczęściej spotykaną chorobą. Jest najważniejszą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>
- Bardzo trudno jest żyć z człowiekiem, który jest przerażająco smutny. Nie ma siły rano wstać z łóżka, nie ma motywacji, wydaje się nam, że jest leniwy, że nie ma woli, że sobie pozwala i odpuszcza - mówi kobieta, której siostra chorowała na depresję. Jak dodaje, jest to szczególnie trudne dla rodziny, bo żyje z osobą, która funkcjonuje zupełnie inaczej niż wszyscy i nie zarabia pieniędzy.

Jak opowiada, depresja nie polega na tym, że chory leży w łóżku i nic nie robi. - Czasem o północy ugotuje obiad na jutro albo o trzeciej nad ranem posprząta. Bardzo trudne jest to, by nie obwiniać nikogo za tę chorobę - podkreśla kobieta.

Obecnie, po chorobie siostry, kobiety dzwonią do siebie i rozmawiają, czego nie robiły wcześniej. - Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. To są przyjaciele, którzy nigdy nie opuścili mojej siostry, byli na każde zawołanie, zapraszali ją do siebie na wakacje i weekendy, opowiadali dowcipy i udawali, że nie widzą tej choroby - mówi.
Dr Sławomir Murawiec wyjaśnia, że osoby cierpiące na depresję odczuwają smutek, przygnębienie, utratę zdolności odczuwania przyjemności i satysfakcji. - Jest to utrata również wewnętrznego motoru do działania, bo to wszystko wydaje się zbyt trudne i niemożliwe, zbyt czasochłonne, po prostu poza zasięgiem. Bardzo często pojawiają się zaburzenia snu - opowiada psychiatra.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Jak opiekować się osobą dotkniętą depresją i nie zaniedbać własnych potrzeb? Jak chronić się przed złymi emocjami i nie wziąć ich na siebie? Jak nauczyć się wyznaczać granice? Jak można pogodzić się z tym, że bliska osoba się zmieniła? Zapraszamy do wysłuchania całego programu.

"Problem z głowy" poprowadziła Nina Karczmarewicz.

(sm/ag)

Czytaj także

Realny strach przed wojną? Nasze obawy przed najgorszym

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 14:00
Coraz więcej osób zaczyna się obawiać wojny, która przez ostatnie dziesięciolecia wydawała się czymś odległym. Jednak w związku z kryzysem na Ukrainie, strach przed konfliktem zbrojnym staje się coraz bardziej powszechny. Jak możemy sobie z nim poradzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recepta na niepogodę. Jak nie ulegać depresyjnym nastrojom?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 04:16
Dni są coraz krótsze, noce coraz chłodniejsze i z każdą chwilą coraz wyraźniej odczuwamy, że lato się już skończyło. Co można zrobić, by nie popaść w melancholię i jesienny smutek? Oto kilka cennych porad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotwór a związek. Jak się od siebie nie oddalić w obliczu choroby?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 16:00
Cierpienie, operacja i utrata piersi to tylko niektóre z kosztów, jakie niesie ze sobą rak piersi. Istnieją również przykre reperkusje tej chory, których nie można się spodziewać. - To, co spotyka wiele kobiet, to rozpad małżeństwa po chorobie - opowiada chorująca na raka Marta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mądre rodzicielstwo. Jak nie faworyzować dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 00:40
Jak postępować, by dzieci nie czuły się o siebie zazdrosne? Jak nie faworyzować żadnego z potomków? - Należy przyglądać się dzieciom, by wiedzieć, co jest dla nich interesujące, i w którą stronę podążają ich potrzeby - mówi psycholog Patrycja Rzepecka.
rozwiń zwiń