Pierwsze 10 sekund. Jak zrobić najlepsze wrażenie?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 03:15
Reklamy kreują wizerunek ładnych ludzi: szczupłych, zgrabnych, wysportowanych. - To nie znaczy, że tacy jesteśmy, ale tacy chcielibyśmy być - mówi Marcin Kalkhoff, specjalista od analizy potencjału marek.
Audio
  • Jak zrobić najlepsze wrażenie? (Problem z głowy/ Jedynka)
Schludny wygląd dowodzi, że panujesz nad sytuacją, spokojny pewny ton głosu - kompetencji. W kształtowaniu pozytywnego pierwszego wrażenia liczą się zmysły wzroku, słuchu i węchu
Schludny wygląd dowodzi, że panujesz nad sytuacją, spokojny pewny ton głosu - kompetencji. W kształtowaniu pozytywnego pierwszego wrażenia liczą się zmysły wzroku, słuchu i węchuFoto: East News/Glow Images

Mechanizm wywierania pierwszego wrażenia to proces trwający zaledwie 10 sekund. Podświadomość analizuje i ocenia wrażenia uzyskane głównie za pomocą zmysłu: wzroku, słuchu oraz węchu. Jeśli nie zaciekawimy naszym wyglądem, nie przekonamy tonem głosu, pracę dostanie ktoś inny, a na randkę pójdzie ta osoba, która wygląda jak gwiazda filmowa. Psycholog biznesu Dariusz Duma wyjaśnia, że nie chodzi tu o przesadę lecz wiarygodność. - Pierwszym wrażeniem jesteśmy w stanie zrujnować to, co chcemy powiedzieć - tłumaczy.

Marcin Kalkhoff, strateg marketingowy uważa, że największą siłę ma przekaz wizualny. - Naturalnie wolimy oglądać ludzi ładnych, bo sprawia to większą przyjemność. Idealnie jest, gdy dana osoba łączy pozytywne cechy fizyczne i psychiczne - wyjaśnia. Kiedy komuś nie dostaje urody, brak ten kompensujemy uwypuklaniem jego talentów bądź pozytywnych cech charakteru. To też ważna wskazówka dla każdego, kto świadomie kreuje swój wizerunek.
***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Dariusz Duma, psycholog biznesu oraz Marcin Kalkhoff, strateg marketingowy, specjalista od analizy potencjału marek oraz ich relacji z konsumentami

Materiał dźwiękowy przyggotowała: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 5.12.2014
Godzina emisji: 21.14
(sm/asz)

Zobacz więcej na temat: Artur Wolski praca psychologia

Czytaj także

Co człowiek jest w stanie zrobić dla poprawy wyglądu?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 16:23
W audycji "Seksosfera" wyjaśniliśmy dlaczego w odwiecznej rywalizacji duszy z ciałem najczęściej zwycięża ciało. Atrakcyjny wygląd, muskulatura i zadbana skóra sprawiają, że nawet wielki intelekt, ale obleczony w nędznej jakości ciało, przegrywa walkę o powodzenie u płci przeciwnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajniki komunikacji niewerbalnej - zdemaskuj kłamcę, doceń uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 19:51
- Znajomość komunikacji niewerbalnej pozwala nam budować wspaniałe relacje z bliskimi i współpracownikami. Nie wystarczy jednak analiza jednego gestu - mówi dr Monika Maj-Osytek.
rozwiń zwiń