Mowa nienawiści w sieci. Hejt na celowniku

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 03:04
Przemoc w sieci przyjmuje różne formy: od wulgarnych wyzwisk, poprzez ośmieszanie do poniżania. Osoby, które padają ofiarą tzw. hejtowania często potrzebują pomocy specjalistów.
Audio
  • Hejtowanie, czyli mowa nienawiści (Problem z głowy/ Jedynka)
Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi kampanię edukacyjną przeciwko hejtowaniu w sieci Dodaj znajomego, która jest skierowana zarówno do ofiar hejtu, jego świadków jak i samych hejterów
Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi kampanię edukacyjną przeciwko hejtowaniu w sieci​ "Dodaj znajomego", która jest skierowana zarówno do ofiar hejtu, jego świadków jak i samych hejterówFoto: Glow Images/East News

Słowo hejt pochodzi od angielskiego hate, czyli nienawiść. Hejtowanie to agresywne, nienawistne, deprymujące wypowiedzi, jak wyjaśnia Nina Karczmarewicz. Jest to poważny, ale niestety bagatelizowany problem, który najczęściej dotyka młodych ludzi. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje, aż 40% osób w wieku od 14 do 17 lat spotkało się w internecie z przejawami mowy nienawiści.
Zdaniem tegorocznej maturzystki Agnieszki młodzi ludzie często nie przywiązują wagi do tego, co mówią i nie mają świadomości, jak ktoś może zareagować, nawet jeśli jest to forma żartu z ich strony. Marta Wojtas, psycholog z Fundacji Dzieci Niczyje, przyznaje, że ofiary hejtu cierpią i przeżywają różnego rodzaju trudne emocje. - Rzeczywiście w wielu przypadkach takim osobom, które stały się ofiarami hejtu przez dłuższy czas potrzebna jest pomoc, nawet specjalisty - komentuje psycholog.
Łukasz Ługowski - pedagog i dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii KĄT mówi, że często spotyka się z tym problemem, który dotyka młodzieży na całym świecie. - Jesteśmy zwierzątkami stadnymi i w tym stadzie próbujemy znaleźć swoje miejsce. Jeżeli kogoś poniżymy, to wydaje nam się, że jesteśmy wyżej i to jest problem - wyjaśnia pedagog.
***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadziła: Nina Karczmarewicz

Goście: Marta Wojtas (psycholog z Fundacji Dzieci Niczyje, pracująca w młodzieżowym telefonie zaufania), Łukasz Ługowski (pedagog i dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii KĄT), Agnieszka (uczennica jednego z warszawskich liceów, tegoroczna maturzystka), gimnazjaliści
Data emisji: 23.01.2015
Godzina emisji: 21.14
(sm/ag)

Czytaj także

Mindfulness - liczy się to, co dzieje się tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 15:18
Gdyby tak zamiast wybiegać myślami o krok do przodu być w momencie, który dzieje się dokładnie teraz? Pozwala na to mindfulness, czyli uważność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lampka wina czy mleko? Skuteczne metody na bezsenność

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 02:41
- Lampka wina to coś, o czym powinniśmy zapomnieć w przypadku problemów ze snem. Znacznie lepiej działa spacer - mówi lekarz Adam Wichniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolontariat, czyli pomaganie innym i sobie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 03:10
- Wolontariat może być świetnym sposobem na samorealizację, poznawanie świata i ludzi. Poświęca się swój czas za darmo, ale można zdobyć wiele ciekawych doświadczeń - mówi Anna Majewska.
rozwiń zwiń