Kompan duszy na całe życie. Jak go znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 03:45
- Nigdy człowiek nie jest do końca pewien przyjaciela, dopóki nie zje się razem beczki soli - żartuje Janusz Czamarski.
Audio
Pobudzone w okresie młodzieńczym uczucia przyjaźni mogą się z upływem czasu pogłębić, bądź rozluźnić
Pobudzone w okresie młodzieńczym uczucia przyjaźni mogą się z upływem czasu pogłębić, bądź rozluźnićFoto: Glow Images/East News

- Trzeba przejść przez pewne doświadczenia, by przekonać się na ile dana osoba jest godna zaufania - mówi.
Janusz Czamarski, jeden z najstarszych wolontariuszy w Polsce wspomina, że w czasach PRL przyjaźń oznaczała możliwość bardzo szczerej rozmowy. - Była ona cenna, ale musieliśmy wierzyć, że to zostanie między nami i ta przyjaźń polegała na wielkiej lojalności, która pozwoliła na zachowanie dyskrecji naszych wzajemnych poglądów - opowiada wolontariusz. Jak dodaje, przyjaźń nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o wiek i zaprzyjaźnić można się nawet na łożu śmierci. - Każda przyjaźń opiera się na wzajemnym zrozumieniu - mówi Janusz Czamarski.
Psychoterapeutka Zuzanna Celmer potwierdza, że przyjaźń istnieje, ale nie pojawia się znikąd, a wymaga starań oraz pewnej świadomości i dojrzałości. - Jeśli się przyjaźnimy i jakaś osoba jest dla mnie ważna, to dzielimy się swoimi przeżyciami, wzajemnie się wspieramy, przekazujemy myśli, marzenia, bo to na tym polega istota przyjaźni. Gdy druga osoba przez długi czas nie wie, co się u nas dzieje, to trudno sobie wyobrazić jak ta przyjaźń miałaby się rozwijać - opowiada psycholog.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadziła: Nina Karczmarewicz

Goście: Zuzanna Celmer (psychoterapuetka), Janusz Czamarski (obecnie jeden z najstarszych wolontariuszy w Polsce, pracujący wolontaryjnie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, były pracownik ONZ)

Data emisji: 30.01.2015

Godzina emisji: 21.14

(sm/ag)

Czytaj także

Mindfulness - liczy się to, co dzieje się tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 15:18
Gdyby tak zamiast wybiegać myślami o krok do przodu być w momencie, który dzieje się dokładnie teraz? Pozwala na to mindfulness, czyli uważność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolontariat, czyli pomaganie innym i sobie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 03:10
- Wolontariat może być świetnym sposobem na samorealizację, poznawanie świata i ludzi. Poświęca się swój czas za darmo, ale można zdobyć wiele ciekawych doświadczeń - mówi Anna Majewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mowa nienawiści w sieci. Hejt na celowniku

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 03:04
Przemoc w sieci przyjmuje różne formy: od wulgarnych wyzwisk, poprzez ośmieszanie do poniżania. Osoby, które padają ofiarą tzw. hejtowania często potrzebują pomocy specjalistów.
rozwiń zwiń