Obrazy, które porządkują nasze życie i pomagają w rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 16:00
- Rysowanie to żadna infantylność, ale umiejętność posługiwania się językiem, który jest ponadnarodowy - uważa Anna Kędzierska, psycholog. Jak się okazuje rysowanie jest niezwykle korzystne dla naszego rozwoju.
Audio
  • Jak rysunkiem można usystematyzować własne pomysły, plany i myśli? (Problem z głowy/ Jedynka)
Rysowanie to uczenie polisensoryczne, dzięki któremu zapamiętujemy więcej informacji
Rysowanie to uczenie polisensoryczne, dzięki któremu zapamiętujemy więcej informacjiFoto: Glow Images/East News

"A w życiu", "Przeraziłaby mnie konieczność rysowania", "Oj ciężko" - tak o rysowaniu mówią dorośli. Szukanie w głowie symboli, trening szybkich decyzji, to jedne z zalet rysowania. Jak pokazują badania neurobiologów i psychologów notowanie obrazami poprawia koncentrację, a także umiejętność uczenia się i zapamiętywania nowych informacji. 
- Rysowanie czy wizualne notowanie jest czasochłonne, bo to tak jakbyśmy uczyli się nowego języka. Musimy się przełamać, natomiast z chwilą, kiedy uruchomimy kolory, myślenie wizualne, to głębiej przetwarzamy - mówi Klaudia Tolman, trenerka myślenia wizualnego. Jak dodaje, by to robić wcale nie potrzeba artystycznej edukacji czy talentu.
Trenerka poleca, by nawet abstrakcyjne rzeczy i terminy spróbować narysować jako rzeczy, które się nam z tym kojarzą. - Wszystko, co łączy się z przekładaniem świata na obraz, bo my myślimy obrazami, jest dla nas naturalne i ułatwia nam w partycypowaniu rzeczywistości, więc jest to dobre - dodaje Anna Kędzierska, psycholog.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadziła: Nina Karczmarewicz

Goście: Klaudia Tolman (trenerka myślenia wizualnego), Anna Kędzierska (psycholog, trenerka umiejętności psychospołecznych)

Data emisji: 6.02.2015

Godzina emisji: 21.14

(sm,tj)

Czytaj także

Mindfulness - liczy się to, co dzieje się tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 15:18
Gdyby tak zamiast wybiegać myślami o krok do przodu być w momencie, który dzieje się dokładnie teraz? Pozwala na to mindfulness, czyli uważność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolontariat, czyli pomaganie innym i sobie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 03:10
- Wolontariat może być świetnym sposobem na samorealizację, poznawanie świata i ludzi. Poświęca się swój czas za darmo, ale można zdobyć wiele ciekawych doświadczeń - mówi Anna Majewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mowa nienawiści w sieci. Hejt na celowniku

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 03:04
Przemoc w sieci przyjmuje różne formy: od wulgarnych wyzwisk, poprzez ośmieszanie do poniżania. Osoby, które padają ofiarą tzw. hejtowania często potrzebują pomocy specjalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kompan duszy na całe życie. Jak go znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 03:45
- Nigdy człowiek nie jest do końca pewien przyjaciela, dopóki nie zje się razem beczki soli - żartuje Janusz Czamarski.
rozwiń zwiń