Jaki jest przepis na mądre rodzicielstwo?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 02:29
- Jeżeli ktoś chciałby pokazać, jaka jest sytuacja, czy jak statystycznie wygląda porozumienie pomiędzy dziećmi a ich rodzicami to najkrótsza odpowiedź brzmi słabo - mówi dr Ewa Woydyłło.
Audio
  • Jak mądrze kochać własne dzieci (Problem z głowy/ Jedynka)
Jaki jest przepis na mądre rodzicielstwo?
Foto: Glow Images/East News

Czy dyscyplinować dzieci, gdy są niegrzeczne? Jak postępować wobec zbuntowanych nastolatków? Jak mądrze kochać własne dzieci, by wyrosły na szczęśliwych ludzi?
- Im wcześniej zaczniemy właściwie układać stosunki z dziećmi, tym lepiej zaowocuje to dobrymi relacjami w późniejszym życiu. Nie chodzi o to, by dziecko wytresować, by w stu procentach było  podporządkowane rodzicom, bo ta metoda tzw. czarna pedagogika siłowa, która ma bardzo dużo minusów - podkreśla dr Ewa Woydyłło.
Psycholog dodaje, że mówienie o bezstresowym wychowaniu jest fikcją, bo element stresu jest nieodłączną częścią życia. Rodzice mogą ew. oszczędzać dziecku frustracji.
***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadziła: Nina Karczmarewicz

Gość: dr Ewa Woydyłło (psycholog)

Data emisji: 13.02.2015

Godzina emisji: 21.14

(sm,tj)

Czytaj także

Mądre rodzicielstwo. Jak nie faworyzować dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 00:40
Jak postępować, by dzieci nie czuły się o siebie zazdrosne? Jak nie faworyzować żadnego z potomków? - Należy przyglądać się dzieciom, by wiedzieć, co jest dla nich interesujące, i w którą stronę podążają ich potrzeby - mówi psycholog Patrycja Rzepecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mowa nienawiści w sieci. Hejt na celowniku

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 03:04
Przemoc w sieci przyjmuje różne formy: od wulgarnych wyzwisk, poprzez ośmieszanie do poniżania. Osoby, które padają ofiarą tzw. hejtowania często potrzebują pomocy specjalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kompan duszy na całe życie. Jak go znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 03:45
- Nigdy człowiek nie jest do końca pewien przyjaciela, dopóki nie zje się razem beczki soli - żartuje Janusz Czamarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy, które porządkują nasze życie i pomagają w rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 16:00
- Rysowanie to żadna infantylność, ale umiejętność posługiwania się językiem, który jest ponadnarodowy - uważa Anna Kędzierska, psycholog. Jak się okazuje rysowanie jest niezwykle korzystne dla naszego rozwoju.
rozwiń zwiń