Otyłość wśród najmłodszych. Winne frytki czy rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 02:15
Mówimy, że dzieci źle jedzą, ale one są źle karmione. To my rodzice uczymy je, co należy jeść i wyrabiamy pewne nawyki - podkreśla Joanna Gorzelińska, autorka książek o zdrowym odżywianiu.
Audio
  • Jak nauczyć dzieci zdrowego odżywiania? (Problem z głowy/ Jedynka)
Ponad jedna trzecia otyłych nastolatków nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu
Ponad jedna trzecia otyłych nastolatków nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu Foto: Glow Images/East News

Pierogi, hamburgery, naleśniki - to jedne z ulubionych potraw najmłodszych, które najchętniej wybierają kwaśne i słodkie smaki. Od początku września w sklepikach szkolnych zlikwidowano niezdrowe produkty na rzecz tych naturalnych i bardziej odżywczych.

Rodzice otyłych dzieci, jak przyznaje psycholog żywienia Anna Ferreira, zwykle również maja problem z wagą. - Najczęściej kompletnie nie zdają sobie sprawy z tego, że mają udział w otyłości dziecka. Problemy z odżywianiem nie biorą się z kosmosu, tylko są pielęgnowane przez lata za sprawą złych nawyków żywieniowych - mówi psychodietetyk.

Czym w naszym mniemaniu jest jedzenie i jaką pracę powinni wykonać rodzice, by nauczyć dzieci zdrowego odżywiania? Kiedy zdrowe jedzenie może mieć - paradoksalnie - wydźwięk negatywny? I jak otyłość wpływa na rozwój psychiczno-emocjonalny młodego człowieka? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Goście: Anna Ferreira (psycholog żywienia, psychodietetyk), Agnieszka Carrasco-Żylicz (psychoterapeutka dziecięca i młodzieży), Joanna Gorzelińska (dziennikarka, autorka książek o zdrowym odżywianiu m.in. "Piramida w kuchni")

Data emisji: 28.09.20

Godzina emisji: 23.14

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uczmy zdrowo jeść, a nie zakazujmy cukru czy soli

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 15:35
Rewolucja w żywieniu w szkołach. - Pomysł świetny, wykonanie… jak zwykle – tak dietetyczka ocenia zakaz podawania fastfoodów w przyszkolnych sklepikach oraz dodawania cukru i soli w stołówkach.
rozwiń zwiń