X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gdy boli dusza. Jak rozpoznać depresję?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 01:30
Jej pierwsze objawy mogą umknąć naszej uwadze, choć niektórzy potrafią ją wyczuć w głosie. - Człowiek w depresji jest w rozpaczy i można to poznać po rysach twarzy - mówi cierpiący na tę chorobę pisarz Tomasz Jastrun.
Audio
  • Jak rozróżnić chandrę od postępującej depresji? (Problem z głowy/ Jedynka)
Jak rozróżnić chandrę od postępującej depresji? Jakie zachowania bliskich są sygnałem ich choroby?
Jak rozróżnić chandrę od postępującej depresji? Jakie zachowania bliskich są sygnałem ich choroby? Foto: Glow Images/East News

Przygnębienie w listopadzie jest powszechnym stanem, choć bywa, że chandra jest pierwszym symptomem depresji. Osłabienie, poczucie senności, zmęczenie i brak chęci do życia bywają pierwszymi oznakami tej choroby. Mówi się o depresji, że jest niemocą duszy i niezgodą na to, co nas otacza. Dla tych, którzy mają problem, by podnieść się z łóżka, wszystko wydaje się trudne, przerastają ich najprostsze rzeczy jak ugotowanie wody na herbatę.

Anna Morawska, autorka książki "Twarze depresji” przyznaje, że depresja ma wiele oblicz i każdy z przypadków jest inny. Na jej przebieg wpływają też zmiany zachodzące w świecie. - Żyjemy długo, niehigienicznie, a Polska i świat bardzo się zmieniają. Dziś ciemna strona mocy i charakter tej choroby jest odmienny od opisanego w książkach - mówi profesor Bartosz Łoza, psychiatra.

Jakie sygnały świadczą o początkach choroby? Co boli najbardziej i gdzie zgłosić się, gdy zaniepokoi nas własny stan lub cierpienie kogoś znajomego? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Goście: Anna Morawska (autorka książki "Twarze depresji), Urszula Kitlasz (jedna z bohaterek książki, cały czas lecząca się na depresję), profesor Bartosz Łoza (psychiatra)

Data emisji: 23.11.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przerażający smutek i brak chęci do życia. Depresja - choroba naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 05:09
- Depresji bliżej jest do załamania, choć może osiągać poziom nasilenia, który jest już chorobą psychiczną. Najczęściej jest to pewien zespół objawów, które współwystępują u pewnej osoby przez dłuższy czas - wyjaśnia dr Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie dajcie się depresji. Nasze serca nie lubią być smutne

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 14:03
Częściej na depresję, zwłaszcza nawracającą, cierpią kobiety. Ta choroba jednak nie wybiera, nikt nie jest wyłączony z ryzyka. Może dotknąć wszystkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie traktujmy agresywnych dzieci jak problemu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 12:15
- Trzeba uświadamiać rodzicom, że dziecko nie jest winne, gdy reaguje agresją. Przyczyny trzeba szukać w otoczeniu, czasem to my nią jesteśmy – mówi psycholog Marta Stasiełowicz.
rozwiń zwiń