Obżarstwo technologiczne niszczy kontakty międzyludzkie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 15:20
Kiedyś było łatwiej, bo nie było tylu konkurentów do spotkania z drugim człowiekiem. - Aby być częścią wspólnoty, trzeba było razem spędzać czas opowiadając, śpiewając -  mówi dr Martyna Goryniak z Laboratorium Psychoedukacji.
Audio
  • Dlaczego kontaktów twarzą w twarz nie da się zastąpić portalami społecznościowymi? (Problem z głowy/Jedynka)
Jak zwraca uwagę Robert Rutkowski, ilość bodźców, która do nas dociera, nie pozwala na cieszenie się chwilą, tu i teraz...
Jak zwraca uwagę Robert Rutkowski, ilość bodźców, która do nas dociera, nie pozwala na cieszenie się chwilą, tu i teraz...Foto: Glow Images/East News

– Dziś poszukujemy akceptacji będąc on-line. Takie nieustanne bycie w gotowości wyklucza się z byciem uważnym w kontakcie z kimś, kto jest obok – dodaje gość "Problemu z głowy".

Czytaj i słuchaj także >>
depresja 1200.jpg
Gdy boli dusza. Jak rozpoznać depresję?

Psychoterapeuta Robert Rutkowski zwraca uwagę, że ludzie tworzący wspólny dom coraz częściej zajmują się nim, jak menadżerowie zarządzający projektem "Rodzina". - Każdy z nas wciąż się kreuje. Uczymy sięm jak wpływać na innych, czyli de facto manipulować. Uczymy się autoprezentacji i coraz bardziej oddalamy się od samych siebie – konstatuje.

W jaki sposób osobiste spotkania mogą sprawić, że będziemy zdrowsi, szczęśliwsi i mądrzejsi? Dlaczego brak umiejętności opowiadania powoduje, że Polacy trafiają w szklany sufit na globalnym rynku pracy, nawet jeśli są lepiej wykształceni? A także kto przychodzi na "Krąg opowiadaczy", czyli cykl warsztatów-spotkań w ramach, których uczestnicy mogą wymieniać się historiami, opowieściami, anegdotami.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Goście: dr Martyna Goryniak (Laboratorium Psychoedukacji), Robert Rutkowski (psychoterapeuta)

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 23.12

gs/pg

Czytaj także

Rozmowy o odchodzeniu. Tabu śmierci nie umiera?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 04:11
- Śmierć to jedyny uniwersalny temat, który nas jednoczy. Jesteśmy po prostu biologią, a ona musi się kiedyś zepsuć i musimy się do tego jakoś przygotować - mówi ks. Jan Kaczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstyd - przykre uczucie, które łączy nas wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 02:27
- Ze wstydem jest ciężko, ponieważ nawet jeśli dziecko jest onieśmielone, to rodzice każą mu to przełamać. Mamy trudność z akceptacją tego uczucia, a przecież jest to jedna z emocji, która jest w każdym z nas - mówi Marta Stasiełowicz, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie traktujmy agresywnych dzieci jak problemu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 12:15
- Trzeba uświadamiać rodzicom, że dziecko nie jest winne, gdy reaguje agresją. Przyczyny trzeba szukać w otoczeniu, czasem to my nią jesteśmy – mówi psycholog Marta Stasiełowicz.
rozwiń zwiń