X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niewolnicy seksu. Jak radzić sobie z trudnym nałogiem?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 10:00
Czy uzależnienie od seksu wzmacnia relację pomiędzy partnerami? A może doprowadza do kryzysu, a nawet rozstania?
Audio
  • Uzależnienie od seksu a życie pary (Seksosfera/ Jedynka)
Niewolnicy seksu. Jak radzić sobie z trudnym nałogiem?
Foto: Glow Images/East News

Lista filmów, które zapisały się w historii kina jako łamiące tabu sfer życia intymnego, jest długa. Najbardziej oczekiwany film 2014 roku, który już można oglądać w polskich kinach, "Nimfomanka" Larsa von Triera nie szokuje. Krytycy podkreślają, że mimo scen ostrego seksu, nie jest to film "pornograficzny, a raczej to kawał dobrego kina”, który nie składa się wyłącznie ze scen seksualnych. Film też nie opowiada jedynie o uzależnieniu od niego, co może sugerować tytuł. To wnikliwe studium spojrzenia na seks i miłość, studium zagubienia i zafascynowania erotyką.
Człowiek może uzależnić się od wielu rzeczy - również od seksu, bo działa on na nas jak narkotyk. Wówczas nasze myśli i działania nakierowane są na zaspokajanie tej potrzeby. Dr Michał Lew-Starowicz tłumaczy, że uzależnienie to porównuje się do działania, jakie wywołują u człowieka substancje psychoaktywne i narkotyki. - Głównie chodzi o działanie na ośrodkowy układ nagrody w mózgu. Dlatego potem dopominamy się o "nagrodę" - mówi seksuolog.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Doktor podkreśla, że jest to jedynie jedna z koncepcji, ponieważ inna mówi o niekontrolowanych, nadmiarowych zachowaniach seksualnych. - Czasami przybiera to postać natrętnych i impulsywnych zachowań seksualnych, które są trudne do powstrzymania. Bywa to związane z brakiem kontroli samego popędu seksualnego - tłumaczy lekarz. Z uzależnieniem od seksu związanych jest więc kilka mechanizmów i koncepcji, które w różnym stopniu sprawdzają się u pacjentów z tym problemem.
Czy seksoholizm jest zatem chorobą? A może zaletą, która stanowi o byciu dobrym kochankiem? - Jeśli mamy do czynienia z uzależnieniem, to jest to zdecydowanie choroba i trudno tu mówić o jakiejkolwiek zalecie, bo jest to coś, co wymyka się spod kontroli. Zgodnie z tym, co mówimy o uzależnieniach, niesie to również ze sobą cały szereg szkód osobistych, zdrowotnych, ekonomicznych - tłumaczy seksuolog.
By wyleczyć tego typu przypadłość, jak radzi ekspert, należy udać się do seksuologa, najlepiej takiego, który jest również psychoterapeutą. Po zbadaniu problemu i czynników wpływających na daną sytuację zalecana jest psychoterapia, czasami wspierana leczeniem farmakologicznym.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

W studiu Jedynki gościł dr Michał Lew-Starowicz, seksuolog, który mówił o uzależnieniu od seksu i jak ten stan może wpływać na zdrowie seksualne człowieka. Posłuchaj całej rozmowy!
"Seksosferę" poprowadził Artur Wolski.
sm

Zobacz więcej na temat: seks zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ten temat dla wielu jest utrapieniem: przedwczesny wytrysk

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 02:32
Właśnie rusza w Polsce pierwsza kampania poświęcona temu problemowi. Czy przedwczesny wytrysk może obniżać satysfakcję seksualną zarówno panów, jak i pań?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robić, gdy seks po latach małżeństwa staje się nudny?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 03:37
Gadżety erotyczne, będące urozmaiceniem życia intymnego, są również przedmiotem badań seksuologicznych. Jaki jest wpływ erotycznych zabawek na satysfakcję z intymnego pożycia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magiczne punkty w ciele, które przyspieszą orgazm

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 02:45
Które miejsca w ciele są szczególnie wrażliwe i wywołują podniecenie? Czy to nie wstyd prosić partnera, by o nich pamiętał w sypialni? W "Seksosferze" rozmawialiśmy o strefach erogennych.
rozwiń zwiń