Marek Dutkiewicz i jego utwór, który tydzień trzymał słuchaczy w niepewności

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 17:10
- Słynna "Jolka, Jolka, pamiętasz" to nie fabuła, ale dokument opisujący moje ówczesne perypetie życiowe - przyznaje Marek Dutkiewicz. Ujawnia też niezbyt znaną historię tego, w jaki sposób pieśń dotarła do słuchaczy
Audio
  • Marek Dutkiewicz o piosence "Jolka, Jolka, pamiętasz (Baz tajemnic/Jedynka)
  • Marek Dutkiewicz i "Królowie życia" (Baz tajemnic/Jedynka)
  • Marek Dutkiewicz o piosence "Za każdą cenę" (Baz tajemnic/Jedynka)
  • Marek Dutkiewicz "Choć, pomaluj mój świat" (Baz tajemnic/Jedynka)
  • Marek Dutkiewicz w hołdzie dla Anny Jantar (Baz tajemnic/Jedynka)
  • Marek Dutkiewicz i "Hotel twoich snów" (Baz tajemnic/Jedynka)
  • Marek Dutkiewicz i piosenki dla Lady Pank (Baz tajemnic/Jedynka)
  • Marek Dutkiewicz i Jacek Skubikowski poszukiwali kłopotów (Baz tajemnic/Jedynka)
  • Marek Dutkiewicz o piosence "Podaruj mi świat" (Baz tajemnic/Jedynka)
  • Marek Dutkiewicz i piosenka w hołdzie Kurtowi Cobainowi z Nirvany (Baz tajemnic/Jedynka)
Felicjan Andrzejczak podczas koncertu w 1983 roku
Felicjan Andrzejczak podczas koncertu w 1983 rokuFoto: PAP/Tomasz Gawałkiewicz

W Warszawie taśmę z nagraniem przechwycił Piotr Kaczkowski i - jak to ujął Marek Dutkiewicz - docenił siłę rażenia tego utworu. A ponieważ miał w Trójce stałe, codzienne okno programowe, to od poniedziałku każdego dnia puszczał utwór nie mówiąc kto go wykonuje. - Zakotłowało się, bo nikt nie kojarzył ani wokalisty, ani zespołu - przyznaje w radiowej Jedynce autor tekstów. Były to pierwsze i jedyne nagrania Felicjana Andrzejczaka z Budką Suflera. Piotr Kaczkowski przetrzymał wszystkich w niepewności do soboty i dopiero wtedy od niechcenia powiedział, że gra to Budka Suflera.

Piosenka "Królowie życia" powstawała w dość ponurych okolicznościach. Marek Dutkiewicz przyznaje, że gdyby mieszkał na Karaibach, to by tej piosenki nie napisał. - Pierwszą płytę zespołu Kombi szykowaliśmy w dość ponurych okolicznościach, zarówno krajobrazowych, jak i przyrody - wspomina. Było to w hotelu Brda w Bydgoszczy, który zdaniem gościa radiowej Jedynki był potworkiem architektonicznym. Poza tym był listopad, który w Polsce nigdy nie nastraja optymistycznie. Depresyjnie to działało na niego i zespół. Tak powstał utwór o jesieni muzyka rockowego. - Myślę, że na Karaibach, pod palmą i słońcem bym tego nie napisał - przyznaje Dutkiewicz. Zespół gra ten utwór do tej pory, bo chyba trafił do serc słuchaczy.

Marek Dutkiewicz >>> Apollo 11 stratowało w polskiej piosence
Sukces piosenki "Za każdą cenę" autor przypłacił bezsenną nocą. Bo właśnie głuchą nocą zatelefonował do niego Romuald Lipko z pretensją, że w hotelu "Pod kopcem" w Krakowie, gdzie zatrzymał się na nocleg, całą noc za ścianą puszczano tę piosenkę. - Ja nie śpię, to i ty nie pośpisz - wspomina słowa Lipki Marek Dutkiewicz.

Jedynkowe spotkania z tekściarzami: Cygan, Gaszyński i Kuryło BEZ TAJEMNIC >>>

Marek Dutkiewicz wspomina też utwór napisany dla zespołu Bemibek, swoją piosenkę inspirowaną śmiercią Kurta Cobaina z zespołu Nirvana, wspólnie z Jackiem Skubikowskim napisany utwór dla Martyny Jakubowicz, zupełnie różną od innych płytę zespołu Lady Pank i piosenkę o Annie Jantar. Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów rozmowy.
Rozmawiał Paweł Sztompke.
(ag)

Cykl radiowej Jedynki "Bez tajemnic" nadajemy w każdy weekend w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Rozmowom towarzyszą  piosenki związane z bohaterami cyklu.

Czytaj także

Bez tajemnic. Budka Suflera o swych piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 11:00
Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko i Tomasz Zaliszewski grają razem już prawie 40 lat. W ten weekend przyszli do radiowej Jedynki. Mówią o dotychczasowej karierze oraz o planach na przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martyna Jakubowicz w hołdzie Joni Mitchell: jest wyjątkowa

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 23:09
- Jestem zafascynowana jej twórczością - przyznała w radiowej Jedynce Martyna Jakubowicz, która wydała płytę z piosenkami kanadyjskiej piosenkarki Joni Mitchell.
rozwiń zwiń