Małgorzata poznaje Czesława Niemena: nie od razu zaiskrzyło

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 15:24
- Zadziałał na mnie, ale pomyślałam, że to bez sensu - jakaś tam Małgosia, a tutaj wielki artysta - powiedziała Małgorzata Niemen. W cyklu radiowej Jedynki "Bez Tajemnic" wspominała swoje pierwsze spotkania z Czesławem.
Audio
  • Małgorzata Niemen o pierwszym wrażeniu jakie zrobił na niej Czesław Niemen (Jedynka/Bez Tajemnic)
  • Małgorzata Niemen o pierwszym spotkaniu z Czesławem Niemenem (Jedynka/Bez Tajemnic)
  • Małgorzata Niemen o powrotach Czesława do kraju swojego dzieciństwa (Jedynka/Bez Tajemnic)
  • Małgorzata Niemen o muzyce dzieciństwa Czesława Niemena (Jedynka/Bez Tajemnic)
Czesław Niemen i Małgorzata Niemen na wernisażu ich wspólnej wystawy
Czesław Niemen i Małgorzata Niemen na wernisażu ich wspólnej wystawyFoto: PAP/Archiwum/Paweł Kopczyński

Przyjęło się mówić, że nie ma ludzi niezastąpionych. Jednak do niezastąpionych ludzi polskiej muzyki należy Czesław Niemen. W piątek 17 stycznia minęło 10 lat od jego śmierci. 16 lutego skończyłby 75 lat.

Miesiąc Czesława Niemena w "Muzycznej Jedynce" >>>

Małgorzata Niemen była jego żoną przez ponad 30 lat. - Zawsze powtarzamy, że nie liczymy naszego małżeństwa od podpisania ślubów w urzędzie. Nie liczymy go od papierka, tylko od 1973 roku, kiedy się poznaliśmy - powiedziała w radiowej Jedynce.

Czesław
Czesław i Małgorzata Niemen na festiwalu w Opolu
w roku 1979 fot. PAP/Archiwum/Marek Broniarek

Pierwszy raz spotkali się w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej w Warszawie. Małgorzata była tam gońcem w filmie "Wielka miłość Balzaca", natomiast Czesław robił w tym czasie muzykę do filmu Andrzeja Kondratiuka "Dziewczyny do wzięcia". - Kiedy wychodziłam z wytwórni skierowałam się w lewo, a Czesław w prawo. Potem opowiadał mi, że długo stał i czekał, aż się obejrzę. Nie obejrzałam się, był we mnie bunt żeby nie dać satysfakcji wielkiemu artyście, niech sobie nie myśli - przyznała późniejsza żona Czesława Niemena. Parę lat później Polskę obiegło zdjęcie Małgorzaty Niemen i Czesława z festiwalu w Opolu. Wszyscy zachwycali się tą fotografią. Mówiło się nawet, że przedstawia najpiękniejszą parę polskiego show biznesu.

Weekend z gwiazdą - Krawczyk, Drupi, Budka Suflera, Lipnicka, Kozidrak o sobie bez tajemnic

Małgorzata Niemen wspominała, że Czesław Niemen był przystojnym mężczyzną.  - Emanowało z niego też coś intrygującego. Gdy go już poznałam dowiedziałam się, że jest mądrym, spokojnym i harmonijnym człowiekiem. Było to dla mnie zaskoczeniem, bo jednak był  estradowcem, osobą, która kojarzyła się z ekstrawagancją - powiedziała w rozmowie z Marią Szabłowską. Okazało się jednak, że scena i  wygląd to jedno, a jego wnętrze, to co innego. - Kiedy się poznaliśmy jawił mi się jako wokalista trudny i skomplikowany. Zapadł mi w pamięci przed wszystkim jako człowiek. Był jakby z innej bajki - podkreśliła Małgorzata Niemen.

Wywiad Marii Szabłowskiej z Małgorzatą Niemen prezentujemy 18 i 19 stycznia w cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). W ten weekend towarzyszą nam też piosenki Czesława Niemena.

tj/asz

Czytaj także

Ciągle "Dziwny jest ten świat", a Czesław Niemen najlepszy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 21:51
Utwór i protest song Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" na szczycie listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki"!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soyka: muzyka Niemena to był dla mnie kulturowy szok

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 22:40
- Płytę "Enigmatic" usłyszałem jako szesnastolatek. Kochałem się wtedy w muzyce barokowej, popem pogardzałem i ta płyta to był dla mnie "pierwszy raz". Zawsze blisko mi było do tych, którzy trzymają z poetami - mówił na antenie Jedynki Stanisław Soyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętajmy o Czesławie Niemenie. Kochajmy go i szanujmy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 10:00
Z takim apelem wystąpił dziennikarz muzyczny i autor książki "Czesław Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?” Dariusz Michalski. 17 stycznia minie 10 lat od śmierci jednego z największym polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W "Muzycznej Jedynce" przypominamy znaną i mniej znaną twórczość Niemena

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 23:59
Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. 17 stycznia minęło 10 lat od jego śmierci. Miesiąc, jaki łączy te daty spędzimy w "Muzycznej Jedynce" z Czesławem Niemenem, jednym z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weekend z Gwiazdą: Małgorzata Niemen o Czesławie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 15:16
To spotkanie "Bez tajemnic" poświęcimy w całości życiu i twórczości Czesława Niemena. Gościem radiowej Jedynki będzie żona artysty Małgorzata Niemen.
rozwiń zwiń