X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chopin i The Doors? "Pasują idealnie! Któż miałby to zagrać, jak nie Manzarek"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 08:26
- Kiedy w utworze "Hyacinth House" przyszła pora na moje solo zastanawiałem się co zagrać na organach, które miały fantastyczne brzmienie. Cytat z Chopina pojawił się prosto z serca, to moja krew - opowiadał klawiszowiec The Doors w archiwalnym wywiadzie Jedynki.
Audio
  • Ray Manzarek o muzyce Fryderyka Chopina, polskich grzybach i zdolnościach oratorskich (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ray Manzarek o polskim pochodzeniu i kuchni mamy (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ray Manzarek o bluesie i spotkaniu z Jimem Morrisonem (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ray Manzarek o kondycji fizycznej i rodzinie (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ray Manzarek o swoim ulubionym filozofie i poczuciu szczęścia (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ray Manzarek o poczuciu humoru (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ray Manzarek o filmie, przy którym płakał (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ray Manzarek o pracy nad operą "Carmina Burana" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ray Manzarek o życiu po życiu (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Ray Manzarek o hipisowskich ideałach (Bez tajemnic/Jedynka)
Klawiszowiec i współzałożyciel legendarnej grupy The Doors Ray Manzarek podczas koncertu The Doors of the 21st Century na 6. Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty, 13.07.2012.
Klawiszowiec i współzałożyciel legendarnej grupy The Doors Ray Manzarek podczas koncertu The Doors of the 21st Century na 6. Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty, 13.07.2012. Foto: PAP/Jan Dzban

Ray Manzarek zawsze podkreślał swoje polskie pochodzenie. W 2012 roku, gdy gościł na Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty, w swoich korzeniach upatrywał nawet sukcesu The Doors .

Do utworu "Hyacinth House" - który znalazł się na ostatnim, szóstym krążku Doorsów "L.A. Woman" - muzyk wplótł fragment kompozycji Fryderyka Chopina. - To był głos podświadomości. Pasuje idealnie, jakby Chopin napisał to do tego właśnie kawałka - mówił w rozmowie z Romanem Rogowieckim.

Ray Manzarek o początkach The Doors: wiedziałem, że nic nas nie zatrzyma >>>

Ray Manzarek uważał Polskę za kraj pianistów. Sam interesował się muzyką klasyczną, co znalazło odzwierciedlenie w jego trzecim solowym albumie, na który nagrał operę "Carmina Burana".

Ale, jak przystało na urodzonego w Chicago, najbardziej kochał bluesa. - Kończę życie grając bluesa, zaczynałem życie grając bluesa, odejdę z bluesem. Tym samym moje życie zatoczy krąg - mówił w rozmowie z Romanem Rogowieckim.

Ray Manzarek: Jim Morrison "skończył się" w Paryżu. Dziwne zniknięcie >>>

Ray Manzarek 12 lutego obchodziłby 75. urodziny. Grał i śpiewał w zespołach: Rick and the Ravens, The White Trash Quintet, Nite City. Wraz z Jimem Morrisonem powołał kultowy zespół The Doors. Tworzył muzykę do wierszy amerykańskiego poety Michaela McClure’a, reżyserował filmy, produkował albumy, wydał powieść "The Poet in Exile" oraz wspomnienia z czasu działalności The Doors. Od września 2002 wraz z Robbym Kriegerem i kilkoma innymi muzykami Ray Manzarek tworzył zespół The Doors of the 21st Century. Zmarł w wieku 74 lat, 20 maja 2013 roku.

(asz, pg)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Rock The Doors
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ray Manzarek o początkach The Doors: wiedziałem, że nic nas nie zatrzyma

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 16:30
- To były czasy, gdy Stonesi grali chicagowskiego bluesa, Beatlesi grali swoje, Everly Brothers własne harmonie, a ja wiedziałem, że będziemy grali psychodelię i nasza muzyka będzie doskonała - mówił klawiszowiec The Doors w archiwalnym wywiadzie Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klawiszowiec The Doors: Morrison "skończył się" w Paryżu. Dziwna śmierć, dziwne zniknięcie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 13:09
- Miałem nadzieję, że za kilka miesięcy Jim wróci z Paryża i będziemy razem pracować. Mieliśmy się spotkać i latem 1971 roku znów nagrywać. Ale on nie wrócił. Nie wiemy, co tam się stało - o ostatnim okresie działalności The Doors mówił w archiwalnym wywiadzie Ray Manzarek.
rozwiń zwiń