Czesław Niemen: przetrwałem dzięki polskości

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 08:24
– Szkoła była rosyjska. O języku białoruskim nie było mowy, a o polskim tym bardziej – wspominał artysta swoje dzieciństwo. Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. Natomiast 17 stycznia minęło dziesięć lat od jego śmierci. Miesiącowi, jaki łączy te daty, patronował w "Muzycznej Jedynce" Czesław Niemen, jeden z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
Audio
  • Czesław Niemen o początkach swojej kariery muzycznej (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Czesław Niemen o przesłaniu piosenki "Dziwny jest ten świat" (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Czesław Niemen o muzyce teatralnej (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Czesław Niemen o dzieciństwie na Białorusi (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Czesław Niemen o ulubionych poetach (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Czesław Niemen o swoich pierwszych kompozycjach (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Czesław Niemen o swojej obecności na muzycznych festiwalach (Bez Tajemnic/Jedynka)
Czesław Niemen
Czesław NiemenFoto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

Na antenie radiowej Jedynki przypominaliśmy jego niezapomniane przeboje, ale także prezentowaliśmy tę mniej znaną twórczość, rzadziej prezentowaną w mediach. W naszym studiu gościli muzycy, którzy z Niemenem współpracowali, jego córka i żona, dziennikarze oraz organizatorzy festiwalu muzycznego dedykowanego jego twórczości - Niemen Non Stop.

W finale Jedynkowego miesiąca, w weekendowym cyklu "Bez tajemnic" (sobota i niedziela 15-16 lutego), prezentujemy archiwalne wypowiedzi artysty dla Polskiego Radia.

Miesiąc Czesława Niemena - wszystkie audycje >>>

Czesław Niemen urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach w województwie nowogródzkim. Śpiewał już w szkole podstawowej. - Ojciec mówił o mnie, że rośnie nowy Kiepura - uśmiechał się Niemen. Później, już jako dziewięciolatek, występował razem z matką i siostrą w kościelnym chórze. - Nie trwało to jednak długo, bo przyszły ciężkie czasy stalinowskie. Odbierano ludziom ziemię i zamykano kościoły. Po śmierci naszego księdza kościół zamarł - tłumaczył muzyk.

Języka polskiego Niemen uczył się z podręczników, które były w rodzinnym domu. Zostawił je jego stryj - nauczyciel, który zaraz po wojnie wyjechał do Polski. Niemen razem z rodziną został przesiedlony do powojennej Polski w 1958 w ramach ostatniej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich.

Bez tajemnic - Ray Manzarek, Alicja Majewska, Krzysztof Krawczyk o sobie >>>

Niemen mówił, że w jego rodzinnym domu zawsze były książki. Fascynował go przede wszystkim świat Michaiła Lermontowa, a w szkole zetknął się z twórczością Aleksandra Puszkina. Dopiero w Polsce poznał poezję Cypriana Kamila Norwida i Adama Mickiewicza. - Chociaż u nas w domu na półce był "Pan Tadeusz", wtedy mogłem podziwiać tylko piękne ilustracje - powiedział.

Czesław Niemen, Ray Charles i Elvis Presley >>>

Jednak to Zbigniew Herbert stał się jego ulubionym poetą . - Na moich koncertach w latach 70. było tak, że przy rozszalałym tłumie młodzieży brałem do ręki tomik "Pana Cogito", zaczynałem czytać i śpiewać. Zapadała konsternacja, ale tak właśnie było - wspominał artysta.

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich archiwalnych wspomnień Czesława Niemena.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Natalia Niemen: tata nie był odtwórcą, nie był tylko wokalistą

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 21:00
- Ja go nazywam kompozytorem i poetą, który przy okazji wykonywał wokalnie i instrumentalnie swoje pomysły. Tata był czasami nawet załamany tym, że ludzie nie chcą poznać jego dojrzałej myśli muzyczno-poetyckiej. Włożył ogrom pracy, poświęcił masę zdrowia, by stworzyć płytę "spodchmurykapelusza" - powiedziała Natalia Niemen w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: byłem regionalny, ale nie narodowy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:24
- Próbowałem zrobić karierę międzynarodową, ale nie udało się. Prawdopodobnie dlatego, że byłem zbyt regionalny. Nie chcę powiedzieć, że narodowy, bo to nieprawda. Od zawsze miałem potrzebę docierania do źródeł z szerokiego świata - mówił Czesław Niemen w rozmowie z Hanną Marią Gizą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katharsis", czyli el-muzyka Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 11:56
Termin el-muzyka wymyślili Czesław Niemen z Markiem Bilińskim. - Naradzili się przed mikrofonem publicznego radia, że będą go używać w odniesieniu do muzyki elektronicznej - wyjaśnił w radiowej Jedynce muzyczny dziennikarz Jerzy Kordowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: człowiek nie odkrył jeszcze piękna świata

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 15:11
W 1999 roku Czesław Niemen zapytany o wartość dla niego absolutną i niepodważalną powiedział: "Niewątpliwie Stwórca, ponieważ wszystko, co mnie otacza jest tak niepojęte, że nie można nie dostrzec tego. To jest coś, co wyzwala zachwyt". Piosenka "Piękny jest ten świat" miała się znaleźć na krążku, którego już nie wydał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Soyka: Niemen nie bał się powagi

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 14:40
- Nie obawiał się, że śpiewany przez niego wiersz jest zbyt poważny, być może nawet patetyczny - wspominał Stanisław Soyka jednego z najlepszych współczesnych polskich muzyków w kolejnym odcinku cyklu Miesiąc Czesława Niemena w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: moim nauczycielem był Ray Charles

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 11:14
- Interesowałem się głównie bluesem oraz rhythm and bluesem. Ray Charles był najbardziej znaczącym przedstawicielem, jeśli chodzi o te gatunki muzyki - mówił o swoich muzycznych fascynacjach Czesław Niemen.
rozwiń zwiń