Olek Klepacz: każda piosenka ma drugie dno

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 16:55
- Rzeczy oczywiste są dla mnie retoryczne. Każda nasza piosenka jest podróżą w przestrzeń, która jest niewidzialna, a która stanowi kwintesencję świadomości wielu z nas - mówił wokalista Formacji Nieżywych Schabuff w radiowej Jedynce.
Audio
  • Olek Klepacz o piosence "Palę faję" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Olek Klepacz: "Klub wesołego szampana" to opowieść o miłości (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Olek Klepacz: szał wokół "Lata" był dla nas zaskakujący (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Olek Klepacz: "Supermarket" dedykuję mojej córce (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Olek Klepacz o piosenkach, które pozostały niedocenione i sztuce obserwacji (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Olek Klepacz: "Melodija" to liryczna opowieść o tym, jak można tańczyć wokół kobiety (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Olek Klepacz: Grzegorz Ciechowski powiedział, że ta piosenka jest dla mnie (Bez tajemnic/Jedynka)
Olek Klepacz w radiowej Jedynce
Olek Klepacz w radiowej JedynceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ten klucz pozwala zrozumieć piosenkę "Palę faję" jako opowieść o małym wielkim człowieku, która nie ma nic wspólnego z papierosami, a w  "Klubie wesołego szampana" znaleźć odzwierciedlenie ciężkiej sytuacji końca lat 80. XX wieku. Świadomość tego drugiego, poważnego dna, w pewnych sytuacjach pozwala członkom zespołu zachować dystans do pracy. Tak, jak w obliczu ogromnego sukcesu piosenki "Lato", którą w 1995 roku grała cała Polska.

Koncerty Lata z Radiem Formacja Nieżywych Schabuff [wideo] >>>

- Szał, który nastąpił był dla nas zaskakujący i nie do zaakceptowania. Nigdy nie byliśmy w stanie uwierzyć, że jesteśmy amerykańskim zespołem, latającym własnymi samolotami, noszącym kowbojskie buty. Na szczęście nie urodziliśmy się w Ameryce, tylko Polsce - podkreślił Olek Klepacz.

Olek Klepacz i miłosne piosenki, które wytrzymały próbę czasu >>

Umiejętności oddzielania ziarna od plew chciałby wokalista nauczyć także swoją córkę. To dla niej napisał "Supermarket". - Wydaje mi się, że coraz mniej dziś potrzebujemy duchowo, a coraz bardziej jesteśmy nastawieni na posiadanie przedmiotów, które do niczego nie są nam potrzebne. Ta piosenka to modlitwa, którą chciałem wymodlić dla mojej córki szczęśliwe życie - mówił w cyklu "Bez tajemnic" .

Olek Klepacz bez tajemnic: muzyka była moją psychoterapią >>

W jakich okolicznościach powstawała pierwsza płyta Formacji Nieżywych Schabuff? Skąd pomysł na cover utworu "Da da da"? Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów rozmowy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA

Czytaj także

Olek Klepacz i miłosne piosenki, które wytrzymały próbę czasu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 20:55
- Miłości zawsze towarzyszy cierpienie - mówi wokalista Formacji Nieżywych Schabuff. Obawa, strach, zazdrość i tęsknota to przeżycia, na fali których Olek Klepacz pisał najważniejsze dla siebie piosenki. Na życzenie publiczności do dziś pojawiają się one na każdym koncercie zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olek Klepacz: muzyka była moją psychoterapią

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 10:00
- Musiałem poradzić sobie w moim życiu z etapem pod tytułem "depresja". Na szczęście odnalazłem już radość. Ważne jest to, co tu i teraz, nie warto rozmyślać o tym, co jutro, to się i tak stanie - mówił Olek Klepacz w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń