Grzegorz Turnau jest w rodzinie czarną owcą

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 17:30
W jego rodzinie nikt nie zajmował się muzyką. - Byli profesorowie lub naukowcy, raczej ludzie porządni, a tu raptem estradowiec - żartuje artysta w weekendowym cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic".
Audio
  • Grzegorz Turnau nakłuwa balon powagi swojej rodziny (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Grzegorz Turnau o pobycie w Anglii (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Grzegorz Turnau o piosence "Między ciszą a ciszą" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Grzegorz Turnau o kulisach powstania utworu "Bracka" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Grzegorz Turnau o swym pierwszym mieszkaniu, które zostało uwiecznione w piosence (Bez tajemnic/Jedynka)
Grzegorz Turnau
Grzegorz TurnauFoto: Tomasz Jaremczak/Polskie Radio

- Przydałem się, żeby przekłuć ten balonik powagi rodziny - przyznał muzyk. Bo choć jego żona jest pianistką, a teść muzykologiem, to z najbliższej rodziny jedynie siostra matki miała związki z muzyką - nauczyła Grzegorza Turnaua grać na fortepianie.

Bez tajemnic: Kazik, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>>

Grzegorz Turnau wspomina miejsca, z którymi jest związany. To oczywiście Kraków, ale również Wrocław i Londyn, a konkretnie Bedford pod Londynem. Pojechał tam na rok z ojcem, którego zaangażowano jako profesora matematyki w dość konserwatywnej angielskiej szkole. Piosenkarz obawiał się tego wyjazdu, nie mówił najlepiej po angielsku. Po latach przyznaje, że wyjazd dobrze mu zrobił, bo poznał trochę inny świat.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

W rozmowie z Pawłem Sztompke artysta zwraca też uwagę, że to, co robi w życiu jest zawarte w jednej piosence. To utwór "Między ciszą a ciszą sprawy się kołyszą".

Wywiady z cyklu "Bez tajemnic" prezentujemy w Jedynce w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Zapraszamy! Z Grzegorzem Turnauem rozmawia Paweł Sztompke.

(ag)

Czytaj także

Turnau zaśpiewa Zakopowera, ale tak, żeby się nie narażać

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 15:20
Grzegorz Turnau i Sebastian Karpiel Bułecka przygotowują wspólny, wyjątkowy występ. Wzajemnie wykonają swoje utwory. – Opracowaliśmy jej na nowo, także na wspólne wykonanie, często będziemy więc razem na scenie – zapowiadał w Jedynce Grzegorz Turnau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Turnau ma urodziny: dziękuję za pamięć

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 16:26
- Przy okazji przypomnę, że to jest też dzień urodzin Louis de Funèsa, wspaniałego komika, i polecam Państwu, zamiast słuchać moich piosenek, nierzadko melancholijnych, żebyście przypomnieli sobie wspaniałe francuskie komedie z nim - powiedział w radiowej Jedynce, gdy dzwoniliśmy z życzeniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: przetrwałem dzięki polskości

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 08:24
– Szkoła była rosyjska. O języku białoruskim nie było mowy, a o polskim tym bardziej – wspominał artysta swoje dzieciństwo. Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. Natomiast 17 stycznia minęło dziesięć lat od jego śmierci. Miesiącowi, jaki łączy te daty, patronował w "Muzycznej Jedynce" Czesław Niemen, jeden z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor: Mazowsze otworzyło mi horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 19:50
Wielka dama polskiej piosenki przyznaje, że dopiero dzięki przyjęciu jej do zespołu Mazowsze stała się piosenkarką. Wcześniej nie umiała nawet zapisać melodii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olek Klepacz: każda piosenka ma drugie dno

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 16:55
- Rzeczy oczywiste są dla mnie retoryczne. Każda nasza piosenka jest podróżą w przestrzeń, która jest niewidzialna, a która stanowi kwintesencję świadomości wielu z nas - mówił wokalista Formacji Nieżywych Schabuff w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń