X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Zieliński i osobiste wyznanie, które dało tytuł płycie Skaldów

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 15:11
- W piosence "Harmonia świata" opowiadam o wspólnym życiu z moją żoną przez wiele, wiele lat. To mój bardzo autorski utwór. Jestem nie tylko autorem tekstu, ale i kompozytorem - mówił w radiowej Jedynce Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie.
Audio
  • Jacek Zieliński o piosence "Harmonia świata" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Zieliński o piosence "Nie domykajmy drzwi" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Zieliński o piosence "Lej dyscyku, lej" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Zieliński o utworze "Aż do gwiazd", w którym słychać organy Hammonda, jedne z trzech wówczas w Polsce (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Zieliński o piosence "Oddychać i kochać" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Zieliński o piosence "Agata sałata" i współpracy z Agnieszką Osiecką (Bez tajemnic/Jedynka)
Lider Skaldów Jacek Zieliński podczas jubileuszowego koncertu z okazji 45-lecia grupy (18.04.2011 r.)
Lider Skaldów Jacek Zieliński podczas jubileuszowego koncertu z okazji 45-lecia grupy (18.04.2011 r.)Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Piosenka "Harmonia świata" dała tytuł całej płycie, która ukazała się w 2006 roku. Publiczność poznała jednak ten utwór znacznie wcześniej. W 1990 roku Skaldowie wykonali go na koncercie "Premier" w Opolu, zdobywając drugą nagrodę (pierwszej wówczas nie przyznano).

Bez tajemnic: Kazik, Bem, Drupi, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>>

Historia "Harmonii świata" zazębia się z innym znanym z tamtego okresu utworem Skaldów - "Nie domykajmy drzwi". - Początkowo próbowałem tekst Ewy Lipskiej podłożyć pod skomponowaną przeze mnie piosenkę, jeszcze bez słów, która później okazała się "Harmonią świata". Potem stwierdziłem jednak, że byłoby to barbarzyństwo, bo musiałbym zmienić trochę i melodię, i tekst. W związku z tym napisałem zupełnie inną muzykę do "Nie domykajmy drzwi", a tekst do "Harmonii świata" sam sobie napisałem - wyjaśnił Jacek Zieliński w cyklu "Bez tajemnic".

Piosenką "Nie domykajmy drzwi" (i płytą pod tym samym tytułem) Skaldowie przypomnieli o sobie publiczności po dłuższej nieobecności. - Słowa tej piosenki okazały się prorocze. To były lata 1987-88, a zaraz potem wystąpiliśmy na kilku koncertach "dinozaurów" i okazało się, że wykonawcy z naszych lat znów byli chętnie słuchani. To było właśnie to "nie domykajmy drzwi, bo jeszcze mamy coś do powiedzenia" - wspominał współzałożyciel Skaldów.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

Kolejne części wywiadu z braćmi Zielińskimi prezentować będziemy w Jedynce przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Zapraszamy!

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodowicz: żeby zobaczyć Niemena wchodziłam po kratach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 18:14
To wspomnienie Maryli Rodowicz związane z Festiwalem w Opolu dotyczy okresu, gdy jeszcze nie była znaną piosenkarką. Jak wielu innych Polaków w latach 60. ubiegłego wieku nie miała też telewizora...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Krawczyk: pierwszy zauważył mnie Ryszard Poznakowski

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 16:03
Kto wie, czy Krzysztof Krawczyk kiedykolwiek zdecydowałby się na karierę wokalną, gdyby nie rok 1968 i piosenka "Byłaś tu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tej piosenki Krzysztof Krawczyk już nie zaśpiewa

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 17:00
Utwór "To co dał nam świat" powstał tuż przed śmiercią Anny Jantar, która zginęła w katastrofie lotniczej na Okęciu w 1980 roku. Także inne tragiczne wydarzenia sprawiły, że wykonanie tej piosenki stało się zbyt trudne.
rozwiń zwiń