Jacek Zieliński i osobiste wyznanie, które dało tytuł płycie Skaldów

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 15:11
- W piosence "Harmonia świata" opowiadam o wspólnym życiu z moją żoną przez wiele, wiele lat. To mój bardzo autorski utwór. Jestem nie tylko autorem tekstu, ale i kompozytorem - mówił w radiowej Jedynce Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie.
Audio
  • Jacek Zieliński o piosence "Harmonia świata" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Zieliński o piosence "Nie domykajmy drzwi" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Zieliński o piosence "Lej dyscyku, lej" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Zieliński o utworze "Aż do gwiazd", w którym słychać organy Hammonda, jedne z trzech wówczas w Polsce (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Zieliński o piosence "Oddychać i kochać" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Jacek Zieliński o piosence "Agata sałata" i współpracy z Agnieszką Osiecką (Bez tajemnic/Jedynka)
Lider Skaldów Jacek Zieliński podczas jubileuszowego koncertu z okazji 45-lecia grupy (18.04.2011 r.)
Lider Skaldów Jacek Zieliński podczas jubileuszowego koncertu z okazji 45-lecia grupy (18.04.2011 r.)Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Piosenka "Harmonia świata" dała tytuł całej płycie, która ukazała się w 2006 roku. Publiczność poznała jednak ten utwór znacznie wcześniej. W 1990 roku Skaldowie wykonali go na koncercie "Premier" w Opolu, zdobywając drugą nagrodę (pierwszej wówczas nie przyznano).

Bez tajemnic: Kazik, Bem, Drupi, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>>

Historia "Harmonii świata" zazębia się z innym znanym z tamtego okresu utworem Skaldów - "Nie domykajmy drzwi". - Początkowo próbowałem tekst Ewy Lipskiej podłożyć pod skomponowaną przeze mnie piosenkę, jeszcze bez słów, która później okazała się "Harmonią świata". Potem stwierdziłem jednak, że byłoby to barbarzyństwo, bo musiałbym zmienić trochę i melodię, i tekst. W związku z tym napisałem zupełnie inną muzykę do "Nie domykajmy drzwi", a tekst do "Harmonii świata" sam sobie napisałem - wyjaśnił Jacek Zieliński w cyklu "Bez tajemnic".

Piosenką "Nie domykajmy drzwi" (i płytą pod tym samym tytułem) Skaldowie przypomnieli o sobie publiczności po dłuższej nieobecności. - Słowa tej piosenki okazały się prorocze. To były lata 1987-88, a zaraz potem wystąpiliśmy na kilku koncertach "dinozaurów" i okazało się, że wykonawcy z naszych lat znów byli chętnie słuchani. To było właśnie to "nie domykajmy drzwi, bo jeszcze mamy coś do powiedzenia" - wspominał współzałożyciel Skaldów.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

Kolejne części wywiadu z braćmi Zielińskimi prezentować będziemy w Jedynce przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Zapraszamy!

pg/ag

Czytaj także

Rodowicz: żeby zobaczyć Niemena wchodziłam po kratach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 18:14
To wspomnienie Maryli Rodowicz związane z Festiwalem w Opolu dotyczy okresu, gdy jeszcze nie była znaną piosenkarką. Jak wielu innych Polaków w latach 60. ubiegłego wieku nie miała też telewizora...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Krawczyk: pierwszy zauważył mnie Ryszard Poznakowski

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 16:03
Kto wie, czy Krzysztof Krawczyk kiedykolwiek zdecydowałby się na karierę wokalną, gdyby nie rok 1968 i piosenka "Byłaś tu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Krawczyk bohaterem cyklu "Bez Tajemnic"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 17:00
Artysta opowiedział w radiowej Jedynce m.in. o piosenkach: "To co dał nam świat" i "Pamiętam ciebie z tamtych lat".
rozwiń zwiń