Janson: praca z Bogusławem Mecem nie była lekka, ale bardzo przyjemna

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 17:41
- W studiu Boguś bardzo się przejmował, gdyż był tuż po przebytej ciężkiej chorobie. Zawsze pytał w jaki sposób ma zinterpretować dany utwór - mówił w Jedynce Robert Janson, kompozytor, gitarzysta i lider zespołu Varius Manx.
Audio
  • Robert Janson o współpracy z Bogusławem Mecem (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Robert Janson o współpracy z zespołem De Su (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Robert Janson o współpracy z Maciejem Czaczykiem (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Robert Janson o piosence "Hej ludzie, idą święta" Varius Manx (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Robert Janson o piosence "The Gardeners" Varius Manx (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Robert Janson o piosence "Father Pio" Varius Manx (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Robert Janson o płycie "Elf", z której pochodzi przebój "Pocałuj noc" (Bez tajemnic/Jedynka)
Robert Janson (L) i Bogusław Mec (P) w 2010 roku
Robert Janson (L) i Bogusław Mec (P) w 2010 rokuFoto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Po kilkunastu latach milczenia Bogusław Mec wrócił w 2005 roku płytą "Recepta na życie". Wszystkie 10 piosenek, które się na niej znalazły, skomponował Robert Janson. - Pewnego razu Boguś zadzwonił do mnie i zapytał, czy nie byłbym zainteresowany zrobieniem utworu, a być może nawet całej płyty dla niego. Pamiętałem jego bardzo specyficzną, niepodrabialną barwę głosu i to mnie w nim bardzo zafrapowało. Poza tym podczas rozmowy okazał się bardzo sympatycznym i skromnym człowiekiem, jak na swój dorobek i pozycję na rynku - wspominał bohater cyklu "Bez tajemnic".

Weekend z gwiazdą : Sienkiewicz, Drupi, Lipnicka, Manzarek, Turnau i in. o sobie >>>

Robert Janson z miejsca zgodził się na propozycję współpracy. Siadając do komponowania piosenek dla Bogusława Meca, przyświecał mu w głowie określony cel. - Chciałem, żeby była to płyta mężczyzny w średnim wieku, po przejściach, ale takiego, który wie, co chce na tej płycie wyśpiewać. Stąd też powstały bardzo ładne, męskie teksty Andrzeja Ignatowskiego. Wiem, że całość bardzo przypadła ludziom do gustu - podkreślał gość Jedynki.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Muzyka w radiowej Jedynce >>>

Robert Janson stał również za sukcesem debiutanckiej płyty zespołu De Su, zatytułowanej po prostu "De Su". Był 1996 rok, gdy żeńskie trio wylansowało wielki przebój "Życie cudem jest". - De Su były ewenementem na polskim rynku. Nie ukrywam, że bardzo żałuję, że zespół już nie istnieje i że tak szybko się rozpadł. Były próby reaktywacji, ale się nie powiodły. Szkoda, bo te trzy dziewczyny wnosiły coś ciekawego do polskiej fonografii - stwierdził kompozytor.

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

Na kolejne spotkania z Robertem Jansonem w ramach cyklu "Bez tajemnic" zapraszamy w niedzielę co godzinę od godz. 10.55.

pg / ac

Czytaj także

Jak rodził się album "Emu"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 20:31
W pierwszej powakacyjnej odsłonie "Historii pewnej płyty" opowiemy o początkach współpracy Anity Lipnickiej i zespołu Varius Manx.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuszyńska: wózek inwalidzki już mnie nie przeraża, ale…

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 12:30
Kilka lat temu była u szczytu sławy, a jej znakiem rozpoznawczym były żywiołowe koncerty. Wszystko zmieniło się w kilka sekund. O tym, jak pozbierać się nawet po największej tragedii życiowej, Monika Kuszyńska opowiadała w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Janson: na nowej płycie Varius Manx nie chcemy uciekać od żywiołu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 07:32
- Staramy się łączyć nowe trendy z tym co zawsze charakteryzowało nasz zespół. Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć złoty środek, ale bez uciekania zanadto w ten, jak ja to nazywam, plastik - mówił w Jedynce o nowej płycie Varius Manx lider zespołu, Robert Janson.
rozwiń zwiń