Robert Janson: na ogół to ja narzucam muzykę autorom tekstów

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 16:39
- Tak właśnie powstała piosenka "Ruchome piaski". Andrzej Ignatowski napisał przepiękny tekst, ale punktem wyjścia był film "Nocne graffiti". Najpierw go obejrzałem, a później napisałem muzykę - mówił w radiowej Jedynce kompozytor, gitarzysta i lider zespołu Varius Manx.
Audio
  • Robert Janson o piosence “Ruchome piaski” do filmu “Nocne graffiti” (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Robert Janson o płycie "Miłość mi wszystko wyjaśniła" do wierszy Karola Wojtyły (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Robert Janson o piosence "Małe szczęścia" śpiewanej przez Kubę Badacha (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Robert Janson o piosence “Dream Time Song” z płyty "The New Shape" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Robert Janson o współpracy z Agnieszką Włodarczyk (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Robert Janson o współpracy z Grzegorzem Markowskim przy piosence "Gdy pojawiłaś się" (Bez tajemnic/Jedynka)
Robert Janson w radiowej Jedynce
Robert Janson w radiowej JedynceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Robert Janson chciał, żeby piosenka oddawała nastrój filmu. Dodatkowo reżyser Maciej Dutkiewicz poprosił go, żeby zrobić coś, co zostanie na dłużej w ludzkich sercach. - "Nocne graffiti" to raczej smutny film. Zarówno jego zakończenie, jak i śmierć chłopaka granego przez Roberta Janowskiego powodują, że człowiek zastanawia się nad gorzką stroną życia. Ta romantyczna, ale lekko smutnawa melodia powoduje, że całość jest kompatybilna ze sobą - tłumaczył bohater cyklu "Bez tajemnic".

Robert Janson: praca z Bogusławem Mecem nie była lekka, ale bardzo przyjemna >>>

Najnowsza płyta Roberta Jansona "Miłość mi wszystko wyjaśniła" ukazała się z okazji kanonizacja Jana Pawła II. Grupa artystów, m.in. Andrzej Piaseczny, Urszula, Łukasz Zagrobelny i Ania Wyszkoni, śpiewa na niej wiersze Karola Wojtyły. - Jestem zaszczycony i wzruszony, że papież jest moim tekściarzem. Choć w tym przypadku jasna i oczywista jest odwrotność, że to ja jestem kompozytorem do jego tekstów - podkreślał muzyk.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII na antenie Jedynki >>>

Jak wyjaśnił Robert Janson, sensem płyty "Miłość mi wszystko wyjaśniła" było ukazanie mało znanej poezji Karola Wojtyły szerszej publiczności. - Mam nadzieję, że wiele osób słuchając tych piosenek, przy okazji zastanowi się nad sensem tych słów. Na pewno warto to zrobić - przekonywał kompozytor.

Weekend z gwiazdą : Sienkiewicz, Drupi, Lipnicka, Manzarek, Turnau i in. o sobie >>>

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

Cykl "Bez tajemnic" prezentowany jest w radiowej Jedynce co godzinę w każdą sobotę (od 11.55) i niedzielę (od 10.55). Zapraszamy!

pg, ei

Czytaj także

Robert Janson: na nowej płycie Varius Manx nie chcemy uciekać od żywiołu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 07:32
- Staramy się łączyć nowe trendy z tym co zawsze charakteryzowało nasz zespół. Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć złoty środek, ale bez uciekania zanadto w ten, jak ja to nazywam, plastik - mówił w Jedynce o nowej płycie Varius Manx lider zespołu, Robert Janson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janson: praca z Bogusławem Mecem nie była lekka, ale bardzo przyjemna

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 17:41
- W studiu Boguś bardzo się przejmował, gdyż był tuż po przebytej ciężkiej chorobie. Zawsze pytał w jaki sposób ma zinterpretować dany utwór - mówił w Jedynce Robert Janson, kompozytor, gitarzysta i lider zespołu Varius Manx.
rozwiń zwiń