Adam Nowak: jeśli nie ma głębszej wartości, warto żyć dla samego życia

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 20:50
Lider Raz Dwa Trzy z biegiem lat - jak sam przyznaje - mniej interesuje się egzystencjalizmem, a bardziej duchowością i dobrymi emocjami, bo "najważniejsze dzieje się między ludźmi".
Audio
  • "I tak warto żyć" - czyli afirmacja życia według Adama Nowaka (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Sufit" - Adam Nowak przeciw prawdom kategorycznym (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Jeszcze długo w noc" - budowanie bezpiecznej chwili, która pozwala przetrwać ciszę (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Pod niebem pełnym cudów" - czyli piosenka o dobrodziejstwie otwartych okien (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "W wielkim mieście" - osobista kolęda Adama Nowaka z odniesieniem do Jan XXIII (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Talerzyk" okrzyknięty hymnem młodego pokolenia i dolary od Jana Kantego (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Czekam i wiem" - 20 lat temu Adam Nowak starał się zrozumieć, czy to, co w nim, dzieje się naprawdę (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Czarna Inez" - dramatyczna piosenka z piekiełka (Bez tajemnic/Jedynka)
Adam Nowak. Koncert zespołu Raz Dwa Trzy
Adam Nowak. Koncert zespołu Raz Dwa TrzyFoto: PAP/TVP/Ireneusz Sobieszczuk

O tym w jakich okolicznościach powstawały najbardziej znane przeboje zespołu opowiadał w Jedynce.

Z potrzeby afirmacji życia powstał m.in. tekst piosenki "Nikt nikogo (I tak warto żyć)". - Chciałem opowiedzieć światu o tym, że prócz tego, że możemy być w środku smutni, załamani i przegrani, to warto wstać, podnieść się i cały czas warto żyć. Bo życie jest niezwykłe - opowiada Adam Nowak . Co ciekawe, piosenka, która okazał sie jednym z największych hitów zespołu, w ogóle nie miała się znaleźć na płycie "Cztery". - Podejrzewaliśmy ją, że jest zbyt oczywista, narzekaliśmy na nią - wspominał bohater Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic" .

Na kolejnej płycie pojawiły się teksty, które również przekonują, że nie jest tak źle na świecie, ale w nieco innym tonie. - W piosence "Jeszcze długo w noc (Nie będziemy)" chodziło o kameralną, intymną chwilę, którą można spędzić razem. I że wspólnie buduje się za pomocą dobrych emocji i duchowości bezpieczną chwilę, która pozwala przetrwać ciszę - wyjaśnia w rozmowie z Izą Żukowską.

Raz Dwa Trzy na składance "Przeboje Muzycznej Jedynki po polsku" >>>

Wędrować i poszukiwać Adam Nowak próbuje także w pojedynkę - pisząc. Utwór "Pod niebem pełnym cudów" zrodził się z pytania, czy jego zamyślenie nad światem ma jakąś wartość. Natomiast przekonanie, że nie trzeba negować tego, co nam się nie podoba, a robić swoje, nabrało praktycznego wymiaru w kolędowej piosence "W wielkim mieście". - Nie bardzo znosiłem dostojny tryb śpiewania pieśni religijnych. Zgodnie z tym, co powiedział kiedyś Jan XXIII , napisałem własną - wyjaśnił. Papież, dziś już święty, był bowiem przekonany, że nie trzeba zakazywać dobrych książek antykościelnych, ale pisać jeszcze lepsze.

Bez tajemnic: Kazik, Bem, Drupi, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>>

Co Adam Nowak robił na targu o 6 rano? Dlaczego "Talerzyk" został okrzyknięty hymnem młodego pokolenia, a Adam Nowak dostał dolary od Jana Kantego Pawluśkiewicza? Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów rozmowy.

Kolejne spotkania z wokalistą zespołu Raz Dwa Trzy w niedzielę 25 maja, co godzinę od 10.55. Zapraszamy.

/

(asz/mc)

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA Raz Dwa Trzy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kuba Sienkiewicz jako Piotruś Pan? "Pasowałoby to do mnie"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 09:00
- Piosenka "Nie urosnę" pokazuje życie z perspektywy małego dziecka, które obserwuje świat dorosłych i nie chce się zestarzeć. Jeśli na to przystanie, wejdzie w świat, który budzi w nim grozę - opowiadał lider Elektrycznych Gitar w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzesimir Dębski i "Dumka na dwa serca": Ukraińcy oskarżali mnie o plagiat

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 07:00
- Na Ukrainie chcą, jak to młode narody, żeby wszystko było ich, także "Hej, sokoły". Zostałem więc posądzony, że w "Dumce na dwa serca" wykorzystana została ukraińska melodia ludowa - mówił w Jedynce Krzesimir Dębski, kompozytor i producent muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Korzyński: Piotr Fronczewski opierał się przed rolą Franka Kimono

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 12:00
- Dopiero po nagraniu pierwszej piosenki "King Bruce Lee Karate Mistrz" Fronczewski dał się namówić, a nawet zaczęło mu się podobać - powiedział w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic" słynny kompozytor Andrzej Korzyński.
rozwiń zwiń